facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Šlokenbekas muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Šlokenbekas muiža, p/n Milzkalne

Lng: 23.2274792667, Lat: 56.9757000944


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

PSIA ,,Šlokenbekas muiža"


Apraksts

63144319; 63144331

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Ordeņa pils - Komplekss izveidojies 1544. g. būvētās ordeņa saimniecības pils ietvaros. Sākotnēji to apjoza aizsardzības mūris, kura iekšpusē atradās koka saimniecības ēkas. Pēc Livonijas kara tajā izvietojās muižas centrs, kas pakāpeniski līdz 17. gs. beigām zaudēja savu aizsardzības būves nozīmi. To pielāgoja saimniecības vajadzībām, un 1677. g. nocietinājuma mūrī uzceltas jaunas caurbrauktuves ar vārtu torņiem. 1772. gadā tiem uzbūvē mansarda jumtus. 1841.-1845. g. uzbūvēta jaunā dzīvojamā ēka pie ziemeļu sienas. Saimniecības ēkas pie aizsardzības mūra uzbūvētas 18. -19. gs. 1980. gados veikta muižas kompleksa rekonstrukcija. Šlokenbekas muiža ir vienīgais saglabājies nocietinātās muižas paraugs Latvijā. Pašlaik Latvijas ceļu muzejs, ceļa būves tehnikas, zirgu pajūgu izstādes.
Nozares - tematisks muzejs - Tematiskais muzejs- Latvijas ceļu muzejs Ceļu muzeja ekspozīcija ir izveidota bijušajā muižas dzīvojamās ēkas astoņās zālēs un verandā, kā arī Kalna un Lejas ratnīcās un pagrabā. Šlokenbekas muižas dzīvojamā ēkā (celta 1841. - 1845. g.) izvietotā ekspozīcija sīkāk vēsta par Latvijas ceļu tīkla un ceļu nozares attīstību. Zālēs izvietotie materiāli stāsta par to, kā ceļš daudzus gadsimtu laikā audzis no takas līdz automaģistrālei, kādi bijuši pirmie baļķu un akmens ceļi, kā arī pirmie ceļu projekti. Interesanti ir 20. gs. sākumā izmantotie ceļu projektēšanas un būvniecības mērinstrumenti. Lai ceļš būtu ilgi izmantojams un ilgi izmantojams un labi kalpotu, ir nepieciešams par to rūpēties. Tādēļ sava vieta muzejā ierādīta arī materiāliem, kas stāsta par ceļu remontu un uzturēšanu. Neatņemama sastāvdaļa ir tilti. Tiltiem ir velīta atsevišķa ekspozīciju zāle \"No laipas līdz iekārtam tiltam\". Te ir iespēja aplūkot dažādu tiltu konstrukcijas, maketus un projektus. Gājienu cauri muzejam noslēdz zāle, kurā var vērot ceļiniekus atpūtas brīžos. Te ir materiāli, kuri vēsta gan par ceļinieku tūrisma salidojumiem, gan par agrāk tik slavenajiem ceļinieku dziesmu svētkiem. Darba laiks: Vasaras sezonā (02.05.-30.10.) Pirmdienās- brīvs. O,T,C,P- 9.00 – 16.00, S, Sv- 10.00- 15.00 Ziemas sezonā (01.11. -01.05.) Darba dienās no 9.00 -16.00, S, Sv- brīvs Pieejami gida pakalpojumi Informācija pa tel.: 63182354
Viesnīca, viesu māja - 10 divvietīgi numuri (TV, duša, WC). Darba dienās atlaide 20% apmērā. Banketi. Semināri. Pirts. Restorāns. Kafejnīca.
Kur rīkot banketu - Banketu zāle „Velves” līdz 150 personām- 150 Ls + PVN 21%. Saimes nama mazā zāle- līdz 150 personām- 180 Ls + PVN Saimes nama lielā zāle (līdz 300 pers.) 350 Ls + PVN Baseina, saunas, ģērbtuves telpu izmantošana Ls/h 10,00
Kur rīkot konferenci - Saimes nama mazā zāle- līdz 150 personām. Cenas darba laikā- pirmā stunda 30 Ls + PVN, katra nākošā 15 Ls + PVN. Saimes nama lielā zāle (līdz 300 pers.). Cenas darba laikā- pirmā stunda 40 Ls + PVN, katra nākošā 20 Ls + PVN.
Kafejnīca
Restorāns - Šlokenbekas muižā darbojas kafejnīca un restorāns \"Šlokenbeka\". Tālr. 3144394
Kur iet pirtī - Kamīnzāle ar saunu, baseinu, ģērbtuvēm - 20 Ls/h +PVN. Velvju zāle + sauna, baseins, ģērbtuves - 150 Ls + 10 Ls/h +PVN.
Kultūrizglītības iestāde
Tūrisma bizness - Šlokenbekas muižā pieejamas 3 zāles semināru, konferenču un banketu rīkošanai ar ietilpību līdz 300 cilvēkiem, sauna ar džakuzi, kamīnzāle līdz 15 personām, pasākumu laikā pieejama ēdināšana. 2009.gada vasaras sezonā tiks atvērta viesnīca Informāciju par cenās skatīt www.smarde.lv, sadaļā tūrisms.
Valsts īpašums - Valsts Autoceļu direkcija iznomā apsaimniekotājam.
Valsts nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Šlokenbekas muižas apbūve 15. -19. gs. Klētis (2) 18. gs. 19. gs. s. Mazā un lielā ratnīca 1840.g. 20. gs. Muižas dzīvojamā ēka 1841. Nocietinājuma mūra fragmenti ar 2 vārtu torņiem un caurbrauktuvi. 15. -17. gs. 1688. 1752.
Vietējas nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Šlokenbekas muižas Krogs 19. gs. Šlokenbekas dzirnavās
Iznomāts
Viduslaiku pils saglabājusies -
Nostāsti - Kā visām pilīm un muižām arī Šlokenbekai ir sava teiksma, kas saistīta ar barona fon Rekes dzimtu 18. gadsimtā. Jaunā Šlokenbekas un Durbes barona fon der Rekes dēls Matiass fon der Reke bija iemīlējis Šlokenbekas dzirnavnieka meitu. Abi jaunieši slepus satikās uz Šlokenbekas dzirnavu dambja. Kad barons to uzzinājis, viņš saskaities un skrējis uz ezera malu. Kad otrā ezera krastā parādījies barons ar bisi rokās un gribējis meiteni nošaut, abi jaunieši ielēca ezerā, lai nāve viņus nešķirtu . Kopš tā laika līgava baltā tērpā, meklēdama savu mīļoto, naktīs staigājot pa muižu. Tāpēc jaunie pāri kāzu dienā šeit ierodas, lai gūtu spēku arī savu mīlestību saglabāt mūžīgi
Muižas komplekss - Muiža rakstos pirmo reizi minēta 1484. g. To būvēja Vācu ordeņa vasalis Verners fon Butlers pasta ceļa malā, kas veda no Rīgas uz Prūsiju. Šlokenbekas muiža tika veidota kā slēgts komplekss. Ēkas savā starpā savienoja aizsargmūris, ieeja pagalmā bija caur nocietinātiem vārtiem. Muiža ir vairākkārt pārbūvēta un papildināta ar jaunām ēkām, jo 17. gs. beigās un 18. gs. sākumā, kad tā bija zaudējusi militārā atbalsta punkta funkcijas, to aizvien vairāk pielāgoja saimnieciskai dzīvei. Līdz 1920. g. muiža piederēja barona fon Rekes dzimtai. Pēc tam tā kļuva par valsts īpašumu. 2006.gadā Šlokenbekas muiža nonāca Smārdes pagasta padomes īpašumā. 2006.gadā muižā tika veikti lieli atjaunošanas darbi un muiža atguva savu sākotnējo krāšņumu ar mūsdienu elpu telpu iekšpusē. Šobrīd muižā atrodas Latvijas ceļu muzejs, kas ir Satiksmes ministrijas pakļautībā, Smārdes pagasta Tautas nams un Milzkalnes ciema bibliotēka. Kalna ratnīca Tās vietā sākotnēji bijis vārtu tornis, vēlāk klēts un tagad ratnīca. Unikālas ir vismaz divus gadsimtus vecās jumta nesošās konstrukcijas, kas sastiprinātas ar koka tapām, bez nevienas naglas. Tagad te izvietota zirgu iejūgu un ratu kolekcija, arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem. Otrā stāva galerijas 24 vitrīnās ir apskatāmi materiāli par zirgkopību un zirga izmantošanu tautsaimniecībā, par zirgu sportā, mākslā, tautas dziesmās un ticējumos. Lejas ratnīca 18.-19. gs. tā kalpojusi kā vēršu laidars un spirta glabātuve. Uzsākot muižas atjaunošanas darbus, tā praktiski uzcelta no jauna. Tagad Lejas ratnīcā novietoti dažādi ceļu būves mehānismi. Pagrabs Pagrabs atrodas zem kalna ratnīcas un ir viena no vissenākajām muižas daļām (apmēram 400 gadus vecs). Agrāk te glabāts spirts un alus pirms to realizācijas. Tagad pagrabā izveidota saimniecības priekšmetu kolekcija.
Apskate - Viena no skaistākajām muižām- Šlokenbekas muiža celta ap 1486.gadu kā nocietināta muiža ar augstu mūra sētu un šaujamlūkām. Tā ir vienīgā nocietinātā vidusklaiku muiža Baltijā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Šlokenbekas muiža vairākkārt pārbūvēta un papildināta ar jaunām ēkām, jo 17. gs. beigās un 18. gs. sākumā, tā bija zaudējusi militārā atbalsta punkta funkcijas, un to pielāgoja saimnieciskai dzīvei. Šodien Šlokenbekas muižā var apskatīt bijušo muižas dzīvojamo māju, kur izvietots Latvijas ceļu muzejs, Kalna ratnīcu un Lejas ratnīcu, kur arī var apskatīt dažādu laiku ceļu būves tehniku un inventāru, pagrabu, kas atrodas zem kalna ratnīcas un ir viena no vissenākajām muižas daļām (apmēram 400 gadus vecs). Agrāk te glabāts spirts un alus pirms to realizācijas. Tagad pagrabā izveidota saimniecības priekšmetu kolekcija, kura vēsta par pagājušā gadsimta un šī gadsimta sākuma muižas un zemnieku lauku sētas sadzīvi. Ziemeļu korpusā un saimes namā izveidots Smārdes pagasta tautas nams un bibliotēka. Šlokenbekas muiža atrodas Smārdes pašvaldības pārziņā, un tās sakopšanā un attīstībā pēdējos 3 gadus ieguldītas lielas investīcijas lai muižu un apkārtni padarītu skaistāku, sakoptāku un tīkamāku mums un mūsu viesiem.. Šlokenbekas muižu var apskatīt katru dienu no plkst. 9.00 līdz 18.00, vasaras sezonā līdz plkst. 20.00 Grupām pēc iepriekšēju pieteikumu gids , kas pastāstīs par muižas vēsturi, visu izrādīs un pastāstīs un vēl kādas rotaļas novadīs. Pieteikšanās pa tel.: Līga Cvetkova- 26076494. Bērniem un skolēniem līdz 16.g. 0,50 Ls , pieaugušajiem - 1 Ls. Pārējiem interesentiem apskate iespējama no ārpuses un bez gida bez maksas.
Kur novietot auto
Ēdināšana ar pieteikumiem
Valsts/pašvaldību iestādes
Pašvaldības īpašums
Kā nokļūt - Ar sabiedrisko transportu - vilciens Rīga -Tukums, pietura Milzkalne, un no stacijas muiža ir redzama.


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

28301020

29194613

Mājas lapa

www.slokenbekasmuiza.lv

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.