facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Lizuma muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Lizuma vidusskola, p/n Lizums, LV-4425

Lng: 26.3719365333, Lat: 57.1926087333


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Lizuma pagasta pārvalde

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Muižas komplekss - Nostāk no pils ir saimniecības ēkas, kas veido pašreizējo pagasta centru. 19. gs. vidū celta mūra klēts ar kolonām, kalpu māja, dārznieka māja. Muižas kompleksu aptver 5 ha liels parks. Kopš 1937. gada pilī ir Lizuma vidusskola. Pils tornī iekārtots Lizuma vidusskolas novadpētniecības muzejs. (K.Veinberga, J.Zviedrāns) Pagasta kultūras nams izvietots bijušajā muižas klētī, sporta zāle - zirgu stallī, ambulance - muižkunga mājā.
Pils/kungu māja - 1836. gadā barona O. J. G. fon Volfa laikā celtā pils 19. gs. 3. ceturtdaļā gotizēta Tjudoru neogotikas stilā. Tai pievienota savam laikam neatņemama sastāvdaļa - poligonāls tornis un atika virs centrālā rizalīta. Saglabājusies interjeru apdare kāpņu telpā, zālēs un Zilajā jeb Mednieku zālē, kuru darinājis igauņu meistars Aleksandrs Knoks. Šeit uz sienām ir dekoratīvi koka paneļi. Griesti ir ar koka kasetējumu. Nostāk no pils ir saimniecības ēkas, kas veido pašreizējo pagasta centru. 19. gs. vidū celta mūra klēts ar kolonām, kalpu māja, dārznieka māja. Muižas kompleksu aptver 5 ha liels parks. Kopš 1937. gada pilī ir Lizuma vidusskola. Pils tornī iekārtots Lizuma vidusskolas novadpētniecības muzejs. (K.Veinberga, J.Zviedrāns) Pagasta kultūras nams izvietots bijušajā muižas klētī, sporta zāle - zirgu stallī, ambulance - muižkunga mājā. Tuvākajā apkārtnē - Vējdzirnavas ar Jāņa Brektes gleznu ekspozīciju.
Vidējās izglītības mācību iestāde -
Valsts nozīmes pils/kungu māja
TOP 100
Valsts nozīmes parks - Pie Lizuma muižas atrodas 5 ha liels 19.gs. veidots ainavu parks.
Pašvaldības īpašums
Valsts nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Lizuma muižas Pils 19. gs.60.g. Stallis 1876.
Vietējas nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Lizuma muižas apbūve 19. gs. 2.c. Dārznieka māja 19. gs. 2.c. Kalpu mājas (2) 19. gs. 2.p. Klēts 19. gs. v. Parks 19. gs.
Apraksti konkursā Mana skola pilī
Nostāsti - Lizuma muižas puisis Stepiņš arī tīrumā pie Stepiņkalna. Zeme bijusi tik cieta, ka arkls nolūzis, bet kungs ar vagaru vainoja puisi arkla salaušanā. Kungs paņēmis spieķi un sadevis puisim pa muguru. Tad Stepiņš izrāvis kungam no rokām spieķi un sadevis muižkungam pašam, bet pats pēc tam aizmucis mežā. No tā laika puisis nav redzēts, bet kalniņš ieguvis Stepiņkalna nosaukumu.
Zīmējumi konkursā Mana skola pilī
Akcijā 2010 vienu nedēļu


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

29167399

26550837

E-pasts

ariav@inbox.lv

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.