facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Krustpils pils. Jēkabpils Vēstures muzejs


Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

valsts nozīmes


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Rīgas ielā 216b, LV-5202.

Lng: 25.8590774810, Lat: 56.5114123280


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Jēkabpils pilsētas PA ,,Jēkabpils Vēstures muzejs


Apraksts

Krustpils pils pirmsākumi meklējami 13.gs. pēdējā ceturksnī. Dažādos literatūras avotos minēti vairāki konkrēti pils celšanās gadu skaitļi - visbiežāk 1231. g. un 1237.g.
16. gs. vidū Krustpils pils nonāca Polijas karaļa Stefana Batorija īpašumā un kļuva par muižas centru. Polijas karalis 1585. gadā pili, muižas ēkas un zemi uzdāvina baronam Nikolausam fon Korfam. Korfu dzimtas īpašumā pils pieder līdz 1921.gadam.
 Pēc pirmā Pasaules kara Krustpils pilī mitinājās Latgales artilērijas pulks. Padomju laikos pili un muižas ēkas nodeva PSRS 16.tāllidojuma pulkam.
1994. gadā Krustpils pils nonāk Jēkabpils Vēstures muzeja pārziņā un uzsākas  pils restaurācija.
Arhitektūra. Krustpils pili veido apbūve ap iekšējo pagalmu, ar tā malās novietotām vairākām divu stāvu celtnēm un vārtu torni, kas tapuši laikā no 13.-19.gadsimtam. Celtne līdz mūsdienām saglabājusi dažādu būvperiodu liecības gan interjērā, gan fasādēs.
Pils muižas apbūve. 1864.gadā līdzās pilij uzskaitītas 46 muižas ēkas, to skaitā kūtis, kalpu mājas, staļļi, manēža, oranžērija, alus darītava, “Šveices māja” u.c. Starp pili un saimniecības ēkām izvietots parks, kas veidots 19.gs otrajā pusē. Arī netālu esošā Krustpils ev.lut baznīca celta pēc Korfu dzimtas pasūtījuma.

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Viduslaiku pils saglabājusies - Krustpils jeb Krusta pils minētie celšanas gadskaitļi ir 1231.g. un 1237.g., pils tika saspridzināta 1577.gadā. Pili labiekārtoja sākot ar 1622.gadu. Pēc Ziemeļu kara pils bija daļēji nopostīta un 18.gs.1.pusē, daļēji izmantojot vecos mūrus, tika uzcelta jauna ēka ar maziem stūra tornīšiem, kuriem bija barokāli kupoli. Pils saglabāja viduslaiku pilīm raksturīgo noslēgto pagalmu, bet vārtu tornim uzbūvēja jaunu augšējo daļu. Plašāka būvniecība notika 19.gs.sākumā, kad tika pieaicināts arhitekts Johans Dāvids Šulcs. Arī 19.gs. 2.pusē pilī notika remontdarbi un no šī laika fragmentāri saglabājusies interjeru apdare. Pilī 1.stāvā redzami arī 18.gs.sāk. sienu gleznojumi.
Pilsmuižas kompleksā ietilpst plašs saimniecības ēku komplekss, kas novietots nedaudz atstatu aiz kādreizējā aizsardzības grāvja.
Pašvaldības muzeja piedāvājums:
Gaisma pašu rokām - atklājumi un noslēpumi sveču izgatavošanā. Iespēja ikvienam izliet savu sveci kā piemiņu, suvenīru no Krustpils pils. Cena: 2.00 eiro. Iepriekšēja pieteikšanās. Minimālais apmeklētāju skaits grupā -10.

Ziepju darbnīca - Kopīgi ielūkosimies ziepju tapšanas vēsturē, uzzināsim, kā mūsu senči gatavoja un kādiem nolūkiem izmantoja ziepes. Izgatavosim īpašās Krustpis pils ziepes no dabīgajām izejvielām. Cena: 2.00 eiro. Iepriekšēja pieteikšanās. Minimālais apmeklētāju skaits grupā -10.

Papīra ceļš - Papīra izgatavošana Krustpils pilī ienāk jau 19. gadsimtā, kad barons fon Korfs Līvānos uzceļ celulozes fabriku. Otreizējas papīra izmantošanas laikā būs iespēja izgatavot īpaša dizaina papīru dažādām vajadzībām. Cena: 2.00 eiro. Iepriekšēja pieteikšanās. Minimālais apmeklētāju skaits grupā -10.

Siera stāsts - Apmeklētājiem tiek piedāvāta ne tikai sieru degustācija, bet arī aizraujoši stāsti par dažādu siera šķirņu ienākšanas vēsturi Krustpils pilī. Cena: 6.00 eiro. Iepriekšēja pieteikšanās. Minimālais apmeklētāju skaits grupā -10.

Vecmāmiņas leļļu darbnīca - vērsim durvis \"Vecmāmiņas leļļu darbnīcai\", kur būs gan ieskats tērpu vēsturē, gan praktiska nodarbība leļļu zīmēšanā un darināšanā. Cena: 2.00 eiro. Iepriekšēja pieteikšanās. Minimālais apmeklētāju skaits grupā -10.

Nakts krustpasakas Krustpils pilī - ekskursija vēlā vakara stundā ar spokošanos, jokošanos, naksnīgu pastaigu pa pils pagrabu labirintiem. Cena: 4.00 eiro. Iepriekšēja pieteikšanās.

Baronu Korfu kāzu tradīcijas - jaunlaulātajiem un kāzu viesiem tiek piedāvāts svētku noskaņā iepazīt vienu no senākajām viduslaiku pilīm, izdejot pirmo kāzu valsi Krustpils pils zālē, kā arī iezvanīt Laimes zvanu. Cena: no 40.00 eiro (atkarībā no viesu skaita). Iepriekšēja pieteikšanās.

Bērnu godi Korfu pilī - Krustpils pils piedāvā jubilāram izdzīvot sapni realitātē un uz kādu brīdi, savā svētku dienā, justies kā īsati princesei vai princim.
Piedzīvojumu kārotājiem būs iespēja,staigājot pa pils gaiteņiem, meklējot norādes un atrisinot atjautības uzdevumus, atrast Krustpils pils paslēptos dārgumus. Cena: 5.00 eiro. Iepriekšēja pieteikšanās.
Krustpils pils apskate -
Darba laiks: 1. oktobra- 30. aprīlim
P.- Pr. 9.00–17.00; S, Sv 10.00–16.00;
1. maija- 31. septembrim P. – Pr. 9.00 – 18.00; S.,Sv. 10.00- 17.00.
Cena: Krustpils pils apmeklējums (ziemas sezona)- 1.00/1.50/4.00 eiro; Krustpils pils apmeklējums (vasaras sezona)- 1.50/2.00/6.00 eiro. Krustpils pils vārtu tornis- 0.80/ 1.00 eiro. Izstādei Krustpils pilī- 0.30/0.50 eiro.
 
Apskatei: Krustpils viduslaiku pils vēsture, padomju armijas istaba, viduslaiku pils pagrabi ar krusta velvēm. Izstādes pils vārtu tornī (vasaras sezonā). Audiogids latviešu, krievu, angļu un vācu valodās.
Pirmsskolas vecuma bērniem, invalīdiem, bērnu namu audzēkņiem, Latvijas muzeju darbiniekiem – ieeja Krustpils pilī bez maksas. 
Leģendas
Senos laikos, kad barons cēlis Krustpils pili, viņam sanācis sanaidoties ar velnu. Tā kā barons bijis bagāts, tad domājis, ka ar naudu no velna atpirksies. Bet nekā. Cik pa dienu barona strādnieki pili uzmūrējuši, tik velns pa nakti nojaucis. Barona naudas kule jau kļuvusi diezgan plāna, kad kāds meistars ieteicis baronam pils mūrī iemūrēt kādu cilvēku. Tā arī darījuši. Tika piedzirdīts kāds poļu strādnieks un iemūrēts pils stūra tornī. Velns ar to bijis mierā un ļāvis pili uzcelt, bet vēl joprojām par savu māju uzskata mazo pils torni un aizvien tur apmetas.

Sens nostāsts vēsta, ka Krustpils pilī spokojoties Brūnā Dāma
Savulaik kāda nabadzīga latviešu kalponīte iemīlējusi bagāto baronu Korfu dēlu. Dēla vecāki, pretojoties šai mīlestībai, ievilinājuši nabaga kalponīti tumšajos pils pagrabos un pils kalpiem likuši aizmūrēt visas ejas. Kalponīte esot bijusi ģērbta vienkāršā, pelēcīgi brūnā linu kleitā. Kopš tiem  laikiem vēl joprojām vēlās nakts stundās brūnganīga, gaisīga ēna slīdot cauri pilij un tās steidzīgo soļu atbalss esot sadzirdama pils plašajos gaiteņos. 


Pieejamība publiskai apskatei

   No 1. maija līdz 31.oktobrim
    P. - Pt. 9.00 - 18.00                                                      
    S., Sv. 10.00 - 17.00    
 
   No 1. novembra līdz 30. aprīlim
    P. - Pt. 9.00 - 17.00                                                      
    S., Sv. 10.00 - 16.00                                                   
                                                     
 


Sniegto pakalpojumu apraksts

*Ekskursijas gida vadībā, vai ar audiogidu (latviešu, krievu, angļu un vācu valodās)
*Pils torņa apskate
*Izstādes
*Izglītojošās programmas:
   „Siera stāsts” - sieru degustācija un aizraujoši stāsti par dažādu siera šķirņu ienākšanas vēsturi Krustpils pilī
   „Gaisma pašu rokām” - sveču gatavošanas darbnīca
    "Papīra ceļš"- Otreizējās papīra izmantošanas laikā izgatavo īpaša dizaina papīru dažādām vajadzībām
   „Vecmāmiņas leļļu darbnīca” - leļļu vēsture un praktiska nodarbība leļļu veidošanā
   “Ziepju darbnīca ”- Kopīgi Izgatavosiim īpašās Krustpis pils ziepes no dabīgajām izejvielām.
   „Bērnu godi Krustpils pilī” - bērnu dzimšanas dienas svinības
   „Nakts krustpasakas Krustpils pilī”- īpaša ekskursija sveču gaisā
    „Baronu fon Korfu kāzu tradīcijas”- kāzu programma,
   „Ziemassvētku pasaka”- viesošanās Ziemassvētku vecīša birojā
 

Grupu ekskursijas un izglītojošās programmas jāpiesaka iepriekš pa tālruni - 65221042.

*Krustpils pils piedāvā telpu nomu pasākumiem, semināriem un konferencēm
 


Sasniegumi

Daugavas savienības balva Jēkabpils Vēstures muzeja kolektīvam par ieguldījumu Daugavas un tās krastos esošās pilsētas - Jēkabpils - kultūrvēsturiskā mantojuma izpētē un saglabāšanā.
Regelo un Latvijas Piļu un muižu asociācijas konkursa „Saulainā pils” uzvarētāji - 2008.gads.
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atzinība par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā - Kultūras mantojuma gada balva 2005.
Latvijas piļu un muižu asociācijas atzinība par veiksmīgu audiogida izmantošanu akcijā „Apceļosim Latvijas pilis’ - 2007.gads.
Latvijas piļu un muižu asociācijas pateicība par sadarbību asociācijas stenda darba nodrošināšanā starptautiskā tūrisma gadatirgus „Balttour” 2008.


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

65221042; 26597463

E-pasts

jekabpilsmuzejs@inbox.lv

pils@jekabpilsmuzejs.lv

Mājas lapa

www.jekabpilsmuzejs.lv


Sociālo tīklu profili

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.