Durbes pils
www.tukumamuzejs.lv

Krustpils pils. Jēkabpils vēstures muzejs


Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

valsts nozīmes


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Rīgas ielā 216b, LV-5202.

Lng: 25.8590774810, Lat: 56.5114123280


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Jēkabpils pilsētas PA ,,Jēkabpils vēstures muzejs"


Apraksts

Krustpils pils pirmsākumi meklējami 13.gs. pēdējā ceturksnī. Dažādos literatūras avotos minēti vairāki konkrēti Krustpils pils celšanās gadu skaitļi - visbiežāk 1231. g. un 1237.g. No 13.gs. līdz 16.gs. Krustpils pils bija viena no trim Rīgas arhibīskapa pilīm un šajā laikā funkcionēja kā labības noliktava. 16. gs. vidū Krustpils pils nonāca Polijas karaļa Stefana Batorija īpašumā un kļuva par muižas centru. Polijas karalis 16.gs. beigās Krustpils pili uzdāvināja baronam Nikolausam fon Korfam. Krustpils pils fon Korfu dzimtas īpašumā ir līdz 1921.g. Pēc pirmā Pasaules kara Krustpils pilī mitinājās Latgales artilērijas pulks. Padomju laikos pili un muižas ēkas nodeva PSRS 16.tāllidojuma pulkam.
1994. gadā Krustpils pils nonāk Jēkabpils Vēstures muzeja pārziņā un uzsākas  pils restaurācija.
Arhitektūra. Krustpils pili veido apbūve ap iekšējo pagalmu, ar tā malās novietotām vairākām divu stāvu celtnēm un vārtu torni, kas tapuši laikā no 13.-19.gadsimtam. Celtne līdz mūsdienām saglabājusi dažādu būvperiodu liecības gan interjērā, gan fasādēs.
Pils muižas apbūve. 1864.gadā līdzās pilij uzskaitītas 46 muižas ēkas, to skaitā kūtis, kalpu mājas, staļļi, manēža, oranžērija, alus darītava, “Šveices māja” u.c. Starp pili un saimniecības ēkām izvietots parks, kas veidots 19.gs otrajā pusē. Arī netālu esošā Krustpils ev.lut baznīca celta pēc Korfu dzimtas pasūtījuma.
Krustpils pils apskate. Gida vadībā iespējams iepazīties ar pils vēsturi un apskatīt restaurētās detaļas.
Pils vārtu tornī var aplūkot mākslas izstādes un no skatu platformas pilsētas panorāmu.
Tiem, kas vēlas muzejā uzkavēties ilgāk, iespējams piedalīties dažādās izglītojošās programmās.
Individuālajiem apmeklētājiem Krustpils pilī tiek piedāvātas ekskursijas ar audiogidiem.

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Viduslaiku pils saglabājusies - Krustpils jeb Krusta pils minētie celšanas gadskaitļi ir 1231.g. un 1237.g., pils tika saspridzināta 1577.gadā. Pili labiekārtoja sākot ar 1622.g., tika uzcelts arī kaļķu un ķieģeļu ceplis. Pēc Ziemeļu kara pils bija daļēji nopostīta un 18.gs.1.pusē, daļēji izmantojot vecos mūrus, tika uzcelta jauna ēka ar maziem stūra tornīšiem, kuriem bija barokāli kupoli. Pils saglabāja viduslaiku pilīm raksturīgo noslēgto pagalmu, bet vārtu tornim uzbūvēja jaunu augšējo daļu. Plašāka būvniecība notika 19.gs.sāk., kad tika pieaicināts arhitekts Johans Dāvids Šulcs. Arī 19.gs. 2.p. pilī notika remontdarbi un no šī laika fragmentāri saglabājusies interjeru apdare. Pilī 1.stāvā redzami arī 18.gs.sāk. sienu gleznojumi. Pilsmuižas kompleksā ietilpst plašs saimniecības ēku komplekss, kas novietots nedaudz atstatu aiz kādreizējā aizsardzības grāvja. Kopā 1864.g. bija 46 ēkas, to skaitā kūtis, kalpu mājas, staļļi, manēža, trīsdaļīga oranžērija, alus darītava, “Šveices māja” u.c. Kopš 1996.g. Jēkabpils Vēstures muzejs.
Pašvaldības muzejs - Piedāvājums: Gaisma pašu rokām - atklājumi un noslēumi sveču liešanā. Iespēja ikvienam izliet savu sveci kā piemiņu, suvenīru no Krustpils pils. Cena:0,80/1,00 Ls. Iepriekšēja pieteikšanās. Minimālais apm.skaits grupā -10. Alvas rota man ir dota - pašu rokām gatavotās alvas rotas ornamenti vēl ilgi atgādinās lilijas ziedu, līdzīgu tam, kurš grezno baronu Korfu dzimtas ģerboni uz vienas no pils restaurētajām sienām. Cena: 1,00/1,20 Ls. Iepriekšēja pieteikšanās. Minimālais apm.skaits grupā -10. Vecmāmiņas papīra leļļu darbnīca - vērsim durvis \"Vecmāmiņas papīra leļļu darbnīcai\", kur būs gan ieskats tērpu vēsturē, gan praktiska nodarbība papīra leļļu zīmēšanā. Veidosim savu papīra leļļu tērpu kolekciju - pašu gatavotu suvenīru no Krustpils pils. Cena: 1,00/1,20 Ls. Iepriekšēja pieteikšanās. Minimālais apm.skaits grupā -10. Nakts krustpasakas Krustpils pilī - ekskursija vēlā vakara stundā ar spokošanos, jokošanos, naksnīgu pastaigu pa pils pagrabu labirintiem ( pieaugušajiem karstvīna degustācija). Cena: no 2,50 līdz 4,00 Ls (atkarībā no piedāvājuma). Iepriekšēja pieteikšanās. Baronu Korfu kāzu tradīcijas - jaunlaulātajiem un kāzu viesiem tiek piedāvāts svētku noskaņā iepazīt vienu no senākajām viduslaiiku pilīm, izdejot pirmo kāzu valsi Krustpils pils zālē, kā arī iezvanīt Laimes zvanu. Cena: no 25,00 (atkarībā no viesu skaita). Iepriekšēja pieteikšanās.
Apskate - Tālrunis: 5221042 Darba laiks: D.d. 9.00–17.00 S, Sv 10.00–16.00 1.XI-1.V S 10.00–16.00 Sv. - slēgts Cena, LVL Skoln./stud. pils+pagrabs: 0,40 0,60; pils+pagrabs_tornis: 0,60/0,80; pils pagrabi: 0,20/0,20; pils vārtu tornis: 0,30/0,30; izstāde: 0,10/0,10 Cena, LVL pieaugušie pils+pagrabs: 0,80; pils+pagrabs+tornis: 1,20; pils pagrabi: 0,30; pils vārtu tornis: 0,60; izstāde: 0,20 Cena, LVL - gids cenā Apskatei: Krustpils viduslaiku pils vēsture, padomju armijas istaba, viduslaiku pils pagrabi ar krusta velvēm. Izstādes pils tornī. Audiogids latviešu, krievu, angļu un vācu valodās. Pirmsskolas vecuma bērniem, invalīdiem, bērnu namu audzēkņiem, Latvijas muzeju darbiniekiem – ieeja Krustpils pilī bez maksas. SPECIĀLAIS PIEDĀVĀJUMS Nakts Krustpasakas – ekskursija vēlā vakara stundā ar spokošanos, jokošanos, naksnīgu pastaigu pa pils pagrabu labirintiem. Pieaugušajiem - karstvīna degustācija. Cena – no 2,50 (skolniekiem), no 3,00 (pieaugušajiem, saskaņojot programmu ar pasūtītāju). Iepriekšēja pieteikšanās. “Gaismu pašu rokām” – Atklājumi un noslēpumi sveču liešanā. Iespēja ikkatram izliet savu sveci kā piemiņu - suvenīru no Krustpils pils. Cena – 0,60/0,80. Iepriekšēja pieteikšanās. Alvas rota man ir dota - Pašu rokām gatavotie alvas ornamenti lilijas zieda formā, līdzīgi tiem, kas baronu Korfu ģerbonī uz vienas no restaurētajām pils sienām. Cena - Ls 1,00/1,20. Iepriekšēja pieteikšanās. Ziemassvētku pasaka pilī – Svinēsim Ziemassvētkus Krustpils pilī! Viesošanās pils Ziemassvētku vecīša birojā, rotaļas un spēles. Rūķu - labo darbu novērotāju vēstījums, svētku pīrāgs ar tēju. Cena – no Ls 50,00 grupai (atkarībā no dalībnieku skaita). Iepriekšēja pieteikšanās. Ziemassvētku svece – Ziemassvētku programma ar svētku sveces liešanu. cena – 2,50 no dalībnieka. Iepriekšēja pieteikšanās. Baronu Korfu kāzu tradīcijas – Jaunlaulātajiem un kāzu viesiem tiek piedāvāts svētku noskaņā iepazīt vienu no senākajām viduslaiku pilīm, izdejot pirmo kāzu valsi Krustpils pils zālē, kā arī iezvanīt laimes zvanu. Cena – no 25,00 (atkarībā no viesu skaita). Iepriekšēja pieteikšanās.
Parks - Pie Krustpils pils jau 18.gs. bija izveidots regulārs augļu dārzs, norobežots ar mūra žogu un siltumnīcas. Pie pils tika uzcelta arī trīsdaļīga oranžērija. Tikai 19.gs. 2.pusē izveidoja nelielu ainavu parku, saglabājot košumdārzu pie pils.
Foto reportāža Nr. 1 - 9. jūlijā 2004. Krustpils pils uz semināru sakarā ar 10 gadu jubileju kopš restaurācijas darba sākšanas aicināja Asociācijas biedrus. Muzeja direktore Inese Berķe iepazīstināja ar restaurācijas gaitu. Firmas Sadolin pārstāvji Inga Bridāga, Ņikandrovs un igaunijas kolēģis praktiski demonstrēja vēsturisko apmetumu atjaunošanas procesus: virsmu sagatavošanu, materiālu izvēli, darbu secību. Īpaša pils siena tika atvēlēta krāsu sagatavošanai un uzklāšanas procesam. Savukārt Asociācijas prezidents Juris Zviedrāns un Māris Līdaka demonstrēja kaļķu krāsu sagatavošanu un uzklāšanas procesus. Par Krustpils pils mūros izmantotajiem materiāliem stāstīja Anda Robežniece, firmas A.I.G. speciāliste. Krustpils pils saimnieki piedāvāja ekskursiju pa pili, daloties savā pils apsaimniekošanas un viesmīlības uzturēšanas pieredzē. Spraigā darbdiena noslēdzās ar kopīgu atpūtu.
TOP 10
TOP 20
TOP 100
Pils/kungu māja
Kultūrizglītības iestāde
Pašvaldības īpašums - Pašvaldībai pieder pils, klēts I (kafejnīca), rija Kazarmu ielā 7, dārznieka māja Kazarmu ielā 1, bij. Latgales artilērijas pulka kazarmas, šķūnis I, šķūnis II Raiņa ielā, veļas mazgātava, Korfu dzimtas kapliča.
Valsts nozīmes pils/kungu māja - Krustpils pils un luterāņu baznīcas apbūve 13. -19. gs.
Baznīca
Celtne
Kur rīkot konferenci -
Valsts īpašums - Kompleksa ēkās: stallis I, stallis II, stallis III, kalēja māja ir izvietots Zemessardzes 56. bataljons.
Privātīpašums - Privātīpašumā ir klēts III Kazarmu ielā 2, pārvaldnieka māja Rīgas 216a un Klēts IV pieder SIA "Latega"
Muižas komplekss
Pils muzejs
Vasaļa pils
Nostāsti - Senos laikos, kad barons cēlis Krustpils pili, viņam sanācis sanaidoties ar velnu. Tā kā barons bijis bagāts, tad domājis, ka ar naudu no velna atpirksies. Bet nekā. Cik pa dienu barona strādnieki pili uzmūrējuši, tik velns pa nakti nojaucis. Barona naudas kule jau kļuvusi diezgan plāna, kad kāds meistars ieteicis baronam pils mūrī iemūrēt kādu cilvēku. Tā arī darījuši. Tika piedzirdīts kāds poļu strādnieks un iemūrēts pils stūra tornī. Velns ar to bijis mierā un ļāvis pili uzcelt, bet vēl joprojām par savu māju uzskata mazo pils torni un aizvien tur apmetas.
Visu 2010 akcijas laiku


Pieejamība publiskai apskatei

   No 1. maija līdz 31.oktobrim
    P. - Pt. 9.00 - 18.00                                                      
    S., Sv. 10.00 - 17.00    
 
   No 1. novembra līdz 30. aprīlim
    P. - Pt. 9.00 - 17.00                                                      
    S. 10.00 - 16.00                                                   
    Sv. SLĒGTS                                                 
 


Sniegto pakalpojumu apraksts

*Ekskursijas gida vadībā vai ar audiogidu (latviešu, krievu, angļu un vācu valodās)
*Pils torņa apskate
*Izstādes
*Izglītojošās programmas:
   „Siera stāsts” - sieru degustācija un aizraujoši stāsti par dažādu siera šķirņu ienākšanas vēsturi Krustpils pilī
   „Gaisma pašu rokām” - sveču gatavošanas darbnīca
   „Vecmāmiņas papīra leļļu darbnīca” - papīra leļļu vēsture un praktiska nodarbība papīra tērpu veidošanā
   „Bērnu godi Krustpils pilī” - bērnu dzimšanas dienas svinības
   „Nakts krustpasakas Krustpils pilī”- īpaša ekskursija sveču gaisā
    „Baronu fon Korfu kāzu tradīcijas”- kāzu programma,
   „Ziemassvētku pasaka”- viesošanās Ziemassvētku vecīša birojā
   „Kas medus kūst uz mēles” - medus produkcijas nozīmīgums veselībā un skaistumkopšanā, medus degustācija

Grupu ekskursijas un izglītojošās programmas jāpiesaka iepriekš pa tālruni - 65221042.

*Krustpils pils piedāvā telpu nomu pasākumiem, semināriem un konferencēm
 


Sasniegumi

Daugavas savienības balva Jēkabpils Vēstures muzeja kolektīvam par ieguldījumu Daugavas un tās krastos esošās pilsētas - Jēkabpils - kultūrvēsturiskā mantojuma izpētē un saglabāšanā.
Regelo un Latvijas Piļu un muižu asociācijas konkursa „Saulainā pils” uzvarētāji - 2008.gads.
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atzinība par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā - Kultūras mantojuma gada balva 2005.
Latvijas piļu un muižu asociācijas atzinība par veiksmīgu audiogida izmantošanu akcijā „Apceļosim Latvijas pilis’ - 2007.gads.
Latvijas piļu un muižu asociācijas pateicība par sadarbību asociācijas stenda darba nodrošināšanā starptautiskā tūrisma gadatirgus „Balttour” 2008.


Kontaktinformācija

Kontaktpersona

Inese Berķe

Tālruņa nr.

65221042; 26597463

E-pasts

krustpils1@inbox.lv

pils@jekabpilsmuzejs.lv

Mājas lapa

www.jekabpilsmuzejs.lv


Sociālo tīklu profili