facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Lielvircavas muiža


Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

Vietējas nozīmes kultūras piemineklis


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Lielvircava

Lng: 23.7570071361, Lat: 56.5220377917


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Lielvircavas muiža


Apraksts

Lielvircavas muiža (vācu.val. Gross - Wurzau)
1 km pirms baznīcas, uz ziemeļiem no tās, Vircavas upes kreisajā krastā atrodas Lielvircavas muiža. To būvējis barons Dionisijs fon Klopmans 1803.-1808.g. Pils būvēta vecās pils vietā, kurai pirmais stāvs bijis no mūra, bet otrais brūni krāsotu baļķu. 1820.gadā Liel-Vircavas muižu pārdod ūtrupē par 151.000 rubļiem sudrabā. Līdz ar to baronu Klopmaņu ģimene atstāj Liel-Vircavu uz visiem laikiem.
Muižu nopirka Dītrihs fon Grothuss un atdāvināja to meitai Adelheidei, kura apprecējās ar baronu Vilhelmu v. Hānu. Viņu dēls Eduards v. Hāns muižu vēlāk pārdeva savam brālim Ričardam v. Hānam . Viņš atdeva muižu savai meitai Elizabetei, kura aprecējās ar baronu, inženieri Franci v. Firksu, vēlāk šķīrās no pēdējā un otrreiz aprecējās ar kādu angli Mekšu. Tā kā bērnu viņiem nebija , tad muižu mantoja viņas krustdēls Reimars v. Hāns, kas krita 1919.g. kaujās pret lieliniekiem Landesvēra armijas rindās. Pēc viņa nāves muižu mantoja māsa Hildegarde, kas bija muižas īpašniece līdz pat agrārajai reformai 1918. g.
Pēc 1918.gada 18.novembra muiža pārgāja valsts īpašumā un tika sadalīta jaunsaimniecībās, bet pili nodeva pagasta pašvaldībai, kura te ierīkoja izrīkojumu telpas un pagasta 4-klasīgo pamatskolu.
Kopš 1924.g. kungu mājā atrodas skola. Šobrīd skolas vajadzībām izmantotas tiek tikai dažas muižas kungu mājas telpas. 2011.g. vasarā tika atjaunota muižas zāle un 2013.gadā atjaunotas vēl divas kungu mājas telpas, kurās tika ierīkotas izstāžu zāles .Šobrīd muižā jau atkal pilnā sparā rit remontdarbi, lai atjaunotu vēl trīs kungu mājas telpas, kurās tiks iekārtota Jelgavas novada muižu un baznīcu foto ekspozīcija, kā arī tiks restaurētas parādes kāpnes. 
Muiža katru gadu organizē divus svarīgus pasākumus ,augustā- muižas svētkus, ar plašu vēsturisko tērpu rekonstrukciju un oktobrī  Leģendu nakts pasākums.
 

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Iespēja iepazīties ar 19.gs modes vēsturi eiropā, kā arī apskatīt 19.gs, beigu daļas apģērbu kolekciju.
Pils/kungu māja - 1km pirms baznīcas uz Z no tās Vircavas upes kreisajā krastā atrodas bijusī Lielvircavas muižas pils. To būvējis barons Dionisijs fon Klopmans (v. Klopman) 1803.-1808.g., tai pašā laikā uzbūvēta arī muižas klēts. Pils būvēta vecās pils vietā, kurai pirmais stāvs bijis no mūra, bet otrais brūni krāsotu baļķu. 1820.g. Lielvircavas muižu izūtrupēja, līdz ar to baronu Klopmanu ģimene uz visiem laikiem atstāja Lielvircavu. Muižu nopirka Dītrihs fon Grothuss (Dietrich v. Grothuss) un atdāvināja to meitai Adelheidei, kura aprecējās ar baronu Vilhelmu fon Hānu. Viņu dēls Eduards Hāns muižu vēlāk pārdeva savam brālim Ričardam (Richard v. Haan). Viņš atdeva muižu savai meitai Elizabetei. Vēlāk muižu mantoja viņas krustdēls Reimars fon Hāns, kas krita 1919.g. kaujās pret lielniekiem landesvēra armijas rindās. Pēc viņa nāves muižu mantoja māsa Hildegarde, kas bija muižas īpašniece līdz pat agrārajai reformai 1920.gadā. Kopš 1924.g. muižas ēkā atrodas skola. Šobrīd skolas vajadzībām izmantotas tiek tikai dažas muižas kungu mājas telpas.
Vietējas nozīmes pils/kungu māja - Lielvircavas muižas kungu māja 18. gs. b. 19. gs. v.
Pašvaldības īpašums


Pieejamība publiskai apskatei

“ Lielvircavas muiža cauri gadsimtiem ”

Ekskursija gida pavadībā ( iepriekš piesakoties), kurā varēs iepazīties ar Lielvircavas muižas apbūves vēsturi un dažādiem sadzīviskiem stāstiem par dzīvi muižā, kā arī apskatīt kungu mājas telpas. .Ekskursijas ilgums: 40.min.

“ Modes vēsture 19 gadsimtā ”
Baronese Elizabete Fon Hahn būs Jūsu rīcībā, iepriekš piesakoties vizītei Lielvircavas muižā.
    Jums tiks organizēta pieņemšana atbilstoši 19.gs. tradīcijām.
Iepazīstināsim ar :
 
Stāstu par 19.gs. modes aktualitātēm no 1800.-1900. gadam, iespēja apskatīt 1880. gada tērpu kolekciju, kas darināta pēc vēsturiskajām piegrieztnēm.
 
Iepazīties ar dažādiem tērpu aksesuāriem, kā arī drosmīgākajām dāmām ir iespēja uzlaikot “ vizīšu ” tērpu un  iejusties korsetes ” apskāvienos ”.
 
Daudz dažādiem sadzīviskiem stāstiem par modes veiksmēm un neveiksmēm.
 
Ar vēdekļu ‘’valodu’’ Francijā .
 
Papildus iespēja to visu baudīt pie pēcpusdienas tējas tases.
( līdz 12 cilvēkiem- tējas galds)


 


Sniegto pakalpojumu apraksts

Iespēja iznomāt muižas telpas semināriem, viesībām un c. notikumiem bez naktsmītnes.


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

22024127 vai 28758947

E-pasts

zanda.zarina@jelgavasnovads.lv

Mājas lapa

http://visit.jelgava.lv/apskates-objekti/pilis-un-muizas/item/145-lielvircavas-muiza


Sociālo tīklu profili

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.