facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Lielplatones muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Lielplatones pamatsola

Lng: 23.6594104778, Lat: 56.4523503333


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Lielplatones pagasta pārvalde


Apraksts

63064742

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Pils/kungu māja - Kungu māja celta 1838. gadā. Projektu izstrādājis Kurzemes guberņas arhitekts E.J.A.Štrauss. Ap 1960. gadu pils pārbūvēta un paplašināta nenoskaidrota arhitekta vadībā.
Nostāsti - Leģenda vēsta, ka barons Hāns pili vēlējies tādu, kādas nav nevienam citam. Pils uzcelta, bet trūcis slepenas ejas briesmu gadījumiem. Hāns nolīdzis septiņus kalpus, lai to izraktu. Kad darbs bija pabeigts, barons strādniekus uzaicinājis uz bagātīgu mielastu un piebēris ēdienam indi. Strādnieki nomiruši. Kungs tos licis apglabāt aiz pils un uz katras kapa kopiņas iestādījis pa ozolam. Kad koki paaugušies, tajos tika iedzīti katra kalpa darbarīki – tos var apskatīt vēl šodien. Daža laba strādnieka instruments gandrīz jau ieaudzis ozola sirdī. Koki augot tādi, kādi bijuši strādnieki, – vieni ir tievi un gari, bet citi – īsi un resni. Zinātāji stāsta, ka pils bēniņos mitinās spoks, kuru var sastapt tikai tad, kad ēkā palikuši vien daži cilvēki. Vēlās vakara stundās esot saklausāma durvju klaboņa, soļi un trepju čīkstēšana, it kā kāds pa tām staigātu. Pils pagraba griestos var redzēt veidojumus, kas atgādina gaiļa kājas. Teika vēsta, ka kādreiz vistumšākajā pils pagraba stūrī bijusi ar zeltu pilna lāde. Uz tās sēdējis liels gailis ar asiņainu knābi. Kāds no pils baroniem gribējis šo lādi paņemt un dzinis gaili prom. Putns nekustējies ne no vietas un lūkojies viņam acīs ar indīgu skatienu. Pēkšņi barons kļuvis jocīgs un iegājis gailim rīklē. Vēl šodien nav atrasts ne barons, ne gailis ar savu lādi. Pils pagrabā atrodas arī apakšzemes eju sākumi. Dzirdēti nostāsti, ka tur paslēpti podi ar zelta naudu.
Valsts nozīmes pils/kungu māja
Pašvaldības īpašums
Vietējas nozīmes parks - Līdzās plešas gandrīz 20 ha liels bijušais muižas parks. Muižas teritorijā atrodas viens no Latvijas dižozoliem – vietējo vidū mīļi dēvēts par pensionāru ozoliņu. Otrpus pilij var atrast septiņus vienkopus augošus ozolus. Lielplatones muižai ir īpaša Mīlestības aleja. Liepas esot stādījis pats barons ar baronesi. Ja šai alejai, rokās sadevušies, iziet cauri divi iemīlējušies, viņi paliks laimīgi kopā līdz mūža galam. Tas jādara slepus, nevienam nezinot un neredzot, un, ejot cauri alejai, nedrīkst skatīties atpakaļ.
TOP 100
Pamata izglītības mācību iestāde
Muižas komplekss - Lielplatones pils teritorijā līdz mūsdienām saglabājušās gandrīz visas muižas ansambļa ēkas. - Lielplatones pils (bijusī Senvedere) - Kalpu māja - Klēts - Zirgu stallis - Dārznieka namiņš - Vešerienes māja - Kapela - Govju kūts - Septiņi ozoli - Viens no Latvijas dižozoliem - Briežu parks - Baroneses dīķis - Mīlestības aleja - Barona kapa piemineklis - Pils ANNO akmens
Valsts nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Lielplatones muižas apbūve 19. gs. s. - 19. gs. b. Pils 1845. -1860.
Vietējas nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Kalpu māja 19. gs. b. Klēts 19. gs. v. Kūts 19. gs. v. Parks 19. gs. s. - 19. gs. b. Rija 19. gs. v. Smēde ar dzīvokli 19. gs. v. Vešūzis 19. gs. b.
Apraksti konkursā Mana skola pilī


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

26611468

E-pasts

lielplatones.muiza@jelgavasnovads.lv

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.