Cēsu pils
www.cesupils.lv

Padures muiža


Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

Ir Valsts kultūras pieminekļa statuss. 


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Padure, Padures pagasts, Kuldīgas novads

Lng: 21.908698976039886, Lat: 57.01822452020169


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Jānis Lazdāns


Apraksts

Patreizējā kungu māja  parādes pagalma malā pretī iebraucamam ceļam pēc 1837.g. vēlā klasicisma jeb ampīra stilā cēlis skotu muižnieks un tirgotājs Džons Balfūrs (John Lewis Balfour). Tajā ir gan sākotnējās greznās ieejas durvis, koka kāpnes, krāsnis. Pilī atradies lifts, ar kuru no pagrabstāva produkti nogādāti virtuvē. Augšstāvā un ēdamzālē ir saglabājušies iebūvēti skapji. Krāsnī ir ierītis, lai barona kafija vienmēr silta. Ēdamzāles durvīs ir eņģes, kādu neatradīsiet citās tā laika būvēs – durvis turas divos punktos, tās var ļoti plaši atvērt. Vienā muižas spārnā otrajā stāvā vēl šobrīd atrodas vēsturiska vieta – 19. gadsimtā būvēta tualete. Otrajā pusē tāda pati bijusi kundzei. Konstrukcijas ir labā stāvoklī. Vienā ēkas pusē logos saglabājušies vecie stikli. Muižas pagrabstāvā mituši kalpi, pat telpa zem kāpnēm tikusi izmantota. Nams kurināts pagrabā, un dūmi sildījuši sienas pa speciālām atverēm, izmantotas arī krāsnis. 
Pašlaik muižas kungu ēkā notiek aktīvi atjaunošanas darbi. Jau ir restaurētas parādes un parka durvis. Tāpat salabots dārza puses frontons un saremontēta viena jumta puse. Pašlaik norisinās parka kāpņu restaurācijas darbi.

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Pils/kungu māja - Patreizējā kungu māja celta parādes pagalma malā pretī iebraucamam ceļam pēc 1837.g. vēlā klasicisma jeb ampīra stilā skotu muižniekam, tirgotājam Džonam Balfūram. Tajā ir gan sākotnējās greznās ieejas durvis, koka kāpnes, krāsnis. Gandrīz identiska ir mācītāja māja Kandavā. Pilī atradies lifts, ar kuru no pagrabstāva produkti nogādāti virtuvē. Augšstāvā un ēdamzālē ir saglabājušies iebūvēti skapji. Krāsnī iebūvēta speciāla ierīce, lai barona kafija vienmēr silta. Ēdamzāles durvīs ir eņģes, kādu neatradīsiet citās tā laika būvēs – durvis turas divos punktos, tās var ļoti plaši atvērt. Vienā muižas spārnā otrajā stāvā vēl šobrīd atrodas vēsturiska vieta – 19. gadsimtā būvēta tualete. Otrajā pusē tāda pati bijusi kundzei. Konstrukcijas ir labā stāvoklī. Vienā ēkas pusē logos saglabājušies vecie stikli. Muižas pagrabstāvā mituši kalpi, pat telpa zem kāpnēm tikusi izmantota. Nams kurināts pagrabā, un dūmi sildījuši sienas pa speciālām atverēm, izmantotas arī krāsnis.
Valsts nozīmes pils/kungu māja
Privātīpašums - 2007.g. pagasts kungu māju ar 2,3 ha zemes pārdeva izsolē. Īpašnieks Jānis Lazdāns.
Muižas komplekss - Padures muižas sākotnējā apbūve nav saglabājusies. Patreizējā kungu māja celta parādes pagalma malā pretī iebraucamam ceļam pēc 1837.g. vēlā klasicisma jeb ampīra stilā. Tajā ir gan sākotnējās greznās ieejas durvis, koka kāpnes, krāsnis. No saimniecības ēkām minama 18.gs. klēts, kas atrodas attālāk no kungu mājas ceļa malā. Tā ir mūra ēka ar mansarda jumtu. Šī klēts ir vienīgā zināmā klēts Latvijā ar mansarda jumtu, kas rada trīsstāvu ēkas iesapaidu. Dārzā ir koka ēka - dravnieka māja. Saglabājusies arī pārvaldnieka māja, kalpu mājas Ūšas un kalpu mājas vārāmais namiņš ar vienīgo atsevišķo manteļskursteni Latvijā. Kā arī ir saglabājušās kalpu mājas Sudmalkalni (visas no 19. gs. v.).
Valsts nozīmes parks - Kungu mājas priekšā veidots dārzs, kura vienā malā saglabājušās sākotnējā regulārā dārza alejas, bet otrā sens augļu dārzs. Ainavu parku 19. gs. ierīkoja Balfūrs. Gobas vestas no Anglijas, veidota gobu aleja. Resnākās gobas apkārtmērs 3,26 m.
Valsts nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Padures muižas apbūve 18. gs. 19. gs. Klēts 18. gs. Muižas dzīvojamā ēka 18.gs.,19. gs., 2.c.,1870. Parks 19. gs.II p.
Nostāsti - Muižas fasādi rotā lodziņš, ar ko saistās nostāsti. Neviens stikls ilgi tajā neturoties: kā iestiklo, tā tas izbirst. Ēkā ielaižas balodis. Mieru nevarot atrast barona gars – muižas īpašnieks 1921. gadā uz vecā Ventspils ceļa starp Viršiem un Struņķu krogu nošauts.


Pieejamība publiskai apskatei

Pieejama apskatei iepriekš piesakoties pa tālruni. 


Sniegto pakalpojumu apraksts

Iespēja piknikot parkā. Aiz sevis jāsakopj. 


Kontaktinformācija

Kontaktpersona

Jānis Lazdāns

Tālruņa nr.

29640028

E-pasts

janis.lazdans@pilis.lv

info@paduremanor.com

Mājas lapa

www.paduremanor.com


Sociālo tīklu profili