facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Skrundas muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Pils iela 2, Skrunda, Skrundas nov., LV-3326

Lng: 22.0234851000, Lat: 56.6707230056


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

A/S Skrundas muiža


Apraksts

Arhitektūra

Skrundas muižas kungu mājai ir raksturīgs arhitektūras klasicisma stila modelis – simetrisks, proporcionāls, harmonisks un vienkāršs. Muiža celta ar tiem pašiem kompozīcijas klucīšiem, ar kādiem veidotas Blīdenes, Durbes, Laidu, Padures, Pastendes, Lēnu, Mežotnes, Svitenes, Vircavas, Elejas muižu kungu mājas. To dēvē arī par Mežotnes pils miniatūrkopiju – tās arhitektūras un vizuālo aprišu dēļ, kas Latvijas vēsturnieka Artura Heniņa pētījumos, tostarp izdevumā „Ventas sakta” skaidrots ar muižas celtniecībā izmantoto Johana Berlica Mežotnes muižas kungu mājas projektu. Proti, laika periodā, kad grāfs Žanno Mēdems gatavojās celt Elejas pili, piesaistot itāļu arhitektu Džakomo Kvarengi, Elejas grāfa no Berlīnes ataicinātais arhitekts un būvdarbu vadītājs Berlics pasteidzās izpalīdzēt Mežotnes īpašniekam Frīdriham fon Līvenam, Mežotnei nokopēdams Elejai domāto projektu. Skrundas pils tapa desmit gadus pēc Johana Berlica nāves, un vēsturnieka A. Heniņa vārdiem runājot, Latvijas arhitektūras vēsturē tā iezīmē klasicisma saulrieta pēdējo staru.

Atjaunošana

Skrundas muižas rekonstrukcijā līdzekļus investēja SIA “Anderson Baltic”, kas to iegādājās Skrundas pašvaldības rīkotajā izsolē 2006. gadā par 93 tūkstošiem latu. Daļa no finansējuma rekonstrukcijai piesaistīta no ES programmas tūrisma attīstībai. Skrundas muižas rekonstrukcijas projekta autori bija arhitekti Ulvis un Karīna Ābiķi. No Latvijas Būvnieku asociācijas rīkotajam konkursam "2011. gada labākās būves Latvijā" pieteiktajiem 24 objektiem Skrundas muiža nominācijā "Rekonstrukcija" saņēma trešo vietu.

Muižas saimnieki

2012. gada novembrī, SIA "Anderson Baltic" līdzīpašnieki Arvis Šteinbergs un Ligita Šteinberga apbalvoti ar Skrundas novada domes goda rakstu "Par ieguldījumu Skrundas Muižas atjaunošanā, Skrundas vārda popularizēšanā, kultūras un sabiedrisko pasākumu organizēšanā un atbalstīšanā, vēsturnieka Artūra Heniņa grāmatas izdošanā".

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Parks - Skrundas Muižas parkā, lielākā daļa koku ir saglabājušies no senajiem laikiem.
Divi Skrundas Muižas parka ozoli var pretendēt uz dižkoka statusu.
Skrundas Muižas parkā izveidots ainavu dīķis, kopā ar tajā esošo saliņu, uz kuras atrodas lapene, piešķir parkam romantisku un neaizmirstamu noskaņu.
 
Tūrisma informācijas centrs - Skrundas Muižā darbojas Skrundas Novada Tūrisma Informācijas punkts. Šeit var saņemt gan drukātos materiālus par Skrundas Novada interesantākājām apskates vietām, gan arī citu noderīgu informāciju.
 
Privātīpašums - Skrundas muižas rekonstrukcijā līdzekļus investējis un projektu realizējis tās īpašnieks - uzņēmums Anderson Baltic, kas muižu iegādājās Skrundas pašvaldības rīkotajā izsolē 2006. gada 24. aprīlī.
Skrundas muižas apsaimniekotājs A/S Skrundas Muiža nodrošina muižā strādājošās viesnīcas, restorāna, sabiedrisko telpu darbību. 
 
Rekonstrukcija - Rekonstrukcijas projekta izstrāde tika uzsākta 2006. gadā, ar ēkas arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju un tehnisko ekspertīzi. Tās laikā tika noskaidrots, ka 1. un 2. stāva pārsegumu izliece pārsniedz pieļaujamo, un līdz ar to ēkas iekšējās konstrukcijas bija jāmaina. Savukārt  muižas pamatu stiprināšanā izmantotas betona injekciju tehnoloģijas.
Muižas rekonstrukcijas projekta autori ir SIA Lauku dzīve arhitekti Ulvis un Karīna Ābiķi.
Būvdarbi tika uzsākti 2009. gada vasarā; ēka nodota ekspluatācijā 2011. gada novembrī.
Galvenais būvuzņēmējs – SIA „Armostil”.
Daļa  rekonstrukcijas darbiem nepieciešamo līdzekļu tika piesaistīti no ES līdzfinansējuma programmas tūrisma attīstībai.     
Skrundas muiža 2011. gada tika atzīta par trešo labāko Latvijā rekonstruēto ēku.  Latvijas Būvnieku asociācijas pārstāvji, piešķirot konkursa "GADA LABĀKĀ BŪVE LATVIJĀ - 2011" bronzas godalgu nominācijā "Rekonstrukcija" Skrundas Muižai, īpaši uzsvēra muižā veikto rekonstrukcijas darbu augto kvalitāti.
Foto reportāža - 2012. gada novembrī, skaistā un saulainā rudens dienā, fotogrāfs Mārcis Baltskars radoši un ar iedvesmu veica fotosesiju, atspoguļojot Skrundas Muižu visā tās krāšņumā.
 
Lokāls muzejs - Skrundas Muižas muzejā ir apskatāmi unikāli eksponāti - piemēram, Latvijas Dabas muzeja vecākā paleontologa Ivara Zupiņa vadībā izveidotais viena no pasaules senākajiem četrkājiem, reptiļa Ventastega Curonica makets. Pirms 365 miljoniem gadu šis dzīvnieks mitis Kurzemes ūdeņos, un tā fosīlijas atrastas Skrundas apkaimē. Savukārt muzeja interaktīvajos stendos apskatāmas ekspozīcijas, kas veltītas ar Skrundu saistītiem cilvēkiem, kuri kļuvuši slaveni Latvijā un arī ārpus tās - pulkvedis Oskars Kalpaks, gleznotājs Jānis Lauva, aktieris Harijs Liepiņš un citi. Sava ekspozīcijas sadaļa veltīta arī Skrundas lokatoram.
 
Uz ūdens - Skrundas Muiža viesmīlīgi sagaidīs laivotājus, kuri dodas pa Ventu, sniedzot tiem patīkamus atpūtas brīžus pirms tālākā ceļa mērošanas. Savukārt Skrundas Muižas teritorijā izveidotajā ainavu dīķī  ir iespēja vizināties ar ūdensvelosipēdu, laivu un baudīt ūdens priekus.
 
Kur rīkot banketu - Kāzu vai jubileju svinības, klases salidojumi, korporatīvas sporta spēles, vai kāda cita pasākuma atzīmēšana Skrundas muižā, skaistajā Ventas krastā, sniegs jaukas un ilgstošas atmiņas.
Pasākumus var rīkot muižas centrālajā zālē, atsevišķās banketu telpās, vai arī brīvā dabā.
Ir iespējams izīrēt visu muižas kompleksu kopumā.
Skrundas muižā var rīkot banketus līdz 120 cilvēku kompānijai (viesus izvietojot pie galdiem), vai līdz 250 cilvēku kompānijai (furšeta tipa galds).
Banketu gadījumā, ir iespējami tipveida ēdināšanas piedāvājumi vai arī individuāli sastādīta ēdienkarte.
 
Restorāns -
Skrundas Muižas restorāns apkalpo gan banketus, gan arī individuālos viesus. Dienas laikā tiek piedāvāti biznesa pusdienu komplekti par draudzīgām cenām, savukārt vakaros restorāns ir vieta, kur var patīkami pavadīt laiku gan Skrundas Muižas viesi, gan citi apmeklētāji, baudot plašu un garšīgu ēdienu klāstu un pārdomātu vīnu karti.
Siltajā sezonā var ieturēt maltīti muižas terasē, vienlaicīgi vērojot Ventas upes ainavas.
Kur rīkot konferenci - Moderni iekārtota un profesionāli aprīkota muižas konferenču zāle ir paredzēta 50 personām. Zālē ir stacionārā skaņu sistēma, projektors.
Ja konferences dalībnieku skaits ir lielāks, var izmantot muižas centrālo zāli, kura ir paredzēta pasākumiem un konferencēm līdz 120 personām.
Pastāv iespēja konferences dalībniekus sadalīt atsevišķās interešu grupās, izmantojot banketu zāles.
Konferences dalībniekiem ir iespējams organizēt kafijas pauzes, kā arī īpašo grupu ēdienkarti.
 
Pils/kungu māja - Senais nosaukums: Schrunden
Skrundas muiža atšķiras no daudzām citām ar to, ka šeit nav valdījis konkrēts barons. Tā ir kroņa muiža, t.i. - bijusi valsts īpašumā, un katrā (parasti 12 gadu) laika periodā to ir pārvaldījis valsts  noteikts rentnieks.
Skrundas muižas kungu māja (Skrundas muižas pils), nomainot 1819. gadā būvētu koka māju, celta 1849. gadā, tobrīdējā rentnieka Johana fon Lamsdorfa laikos, un ir raksturīgs 19. gs. vidus klasicisma kungu māju paraugs. Par šīs sērijas „ciltstēvu” uzskatāms Pēterburgas galma arhitekta Džakomo Kvarengi projektētais Elejas pils mets - to par pamatu ņēmis arhitekts Johans Berlics, ceļot gan Elejas muižu, gan Mežotnes pili - savukārt Skrundas muižas telpu sākotnējais plānojums ir tik līdzīgs Mežotnes pilij, ka tā tiek dēvēta par Mežotnes pils miniatūrkopiju.
Kungu mājas platība ir 1430 m2, tai skaitā pirmais stāvs 713 m2, otrais stāvs 598 m2
 
Muižas komplekss - Skrundas muiža kā saimniecība pastāvējusi jau Kurzemes hercogistes (1562.-1795.) laikos - toreiz tai piederēja zemes vairāk kā 5000 hektāru platībā.
Ar 1795. gadu, kad Kurzemes hercogiste kļuva par Krievijas guberņu, muižas rentes nauda nonāca Krievijas valsts kasē.
Skrundas muižas rentnieki dažādos laikos ir bijuši gan augstmaņi, gan tirgotāji, gan advokāti. 19.gs. sākumā muižas rentnieks ir bijis Elejas grāfs Žanno fon Mēdems, kurš Skrundas muižā 1808. gadā organizējis tikšanos ar Prūsijas karali Frīdrihu Vilhelmu III. 
1827. gadā muiža tiek nodota ģenerālim Gustavam Matiasam fon Lamsdorfam, cara troņmantnieka Nikolaja I audzinātājam.
1886. gada piedāvājums par muižas rentes tiesību izsoli, skan sekojoši: "Baltijas domēņu valde dara caur šo visiem zināmu, ka dēļ Skrundas muižas, ar pusmuižu Rope, ūdeņa sudmalām, ķieģeļu cepli un baznīcas kroga izrentēšanu uz 24 gadiem, rēķinot no 23. aprīļa 1886. gada līdz 23. aprīlim 1910. gadā, taps turēts Domēņu valdē 31. martā 1886. gadā viens vienīgs torgs, bez peretorga. Tiem, kas pie torga grib dalību ņemt, vajag iesniegt vai personīgi jeb caur saviem pilnvariem, ne vēlāki kā pulksten 11 priekš pusdienas, tos priekš torga vajadzīgos lūguma rakstus, līdz ar pienākošiem zalogiem un personas apliecinošiem dokumentiem".
1920. gadā, saskaņā ar Latvijas brīvvalsts agrārās reformas likumu, muižas zemes tiek ieskaitītas Valsts zemes fondā - 270 hektāri paredzēti Skrundas biezi apdzīvotas vietas izveidošanai, pārējais atvēlēts dīķsaimniecībām un jaunsaimniecībām. Savukārt muižas kungu nams 1924. gada 23. aprīlī tiek nodots pagastam un izmantots kā aptieka, nespējnieku patversme, dzīvoklis policijas kārtībniekam.
Šodien muižas kompleksā ietilpst muižas ēka (stāvu platība 1430 m2), teritorija ar parku (platība 66.300 m2), tai skaitā ainavu dīķis (platība  8.900 m2)
 
Apkārtne -
Muižas apkārtnes burvību sniedz gleznainais Ventas krasts un rāmais straumes tecējums. Bez tam apkārtnē ir daudz interesantu apskates vietu. Skrundas pilskalns ar estrādi un Kuršu ķoniņu (ķēniņu) krēsliem. Dzelzceļa tilts pār Ventu -  pirmskara neatkarīgās Latvijas industriālās celtniecības lepnums. Skrundas pulkstenis „Laika Upe”; pulkstenī ietvertie pilsētas senie simboli - robežupe un tilts pār to, tēlaini atveido laiku, kurš vieno paaudzes. Skrundas Ēvaņģēliski luteriskā baznīca. Ātrās klintis, Gobdziņu klintis (11 km attālumā), un citas apskates vietas.
Literāts - Māteru Juris

Rakstnieks dzimis 1845. gada 11.martā, Cildu (kādreiz tas bijis pagasts, tagad – apdzīvota vieta Kazdangas pagastā) Vidukļos, viņa tēvs bija šo māju saimnieks. Par savu otro dzimteni Māteru Juris saucis Valtaiķu mācītājmuižu, jo mācītājs Johans Frīdrihs Katerfelds daudzējādā ziņā kļuva par aizgādni puisim, kuram 13 gadu vecumā bija miris tēvs.
Juris labi mācēja vācu valodu, bija izglītots jauneklis, un 1862. gadā mācītājs Katerfelds rekomendēja viņu darbam Skrundas muižā, pie toreizējā muižas rentnieka  – barona Leona fon Koskula. Četri gadi (1862 – 1866) Māteru Jurim pagāja Skrundā: viņš veica pagasta un tiesas skrīvera palīga pienākumus, pārzināja pasta staciju un vadīja muižas bibliotēku. Par šo laiku Skrundas muižā un par baronu fon Koskulu, Māteru Juris raksta: "Šo laiku es uzlūkoju par savu īsto sataisīšanos uz praktisku dzīvi, par savu īsto audzēšanas laiku. Katrs brītiņš tika izlietāts amata darbiem... Kad vecais lielskungs no iesākuma mani ļoti stingri turēja, tad viņš beidzamajos gados mani izturēja ar īpašu cienīšanu un mīlestību. Viņa amata mācības, ko viņš man jau it no iesākuma iepotēja, skanēja tā: "Esi strādīgs, uzcītīgs un taisns visās lietās". Šīs mācības es uzlūkoju kā lielu kapitālu, un kad es tagad neesmu sliņķis un man darbs mīļš, tad tas ir vecā lielskunga īpašs nopelns".
Māteru Jura nozīmīgākais darbs “Sadzīves viļņi” tiek publicēts vienā gadā (1879.) ar Brāļu Kaudzīšu "Mērnieku laikiem", un abi tiek uzskatīti par latviešu romāna celmlaužiem. Skrundas muižu Māteru Juris ņēmis par prototipu "Sadzīves viļņos" aprakstītajai Uplejas muižai, savukārt muižas rentnieku un savu darba devēju, baronu Leonu fon Koskulu - par prototipu romānā aprakstītajam baronam fon Kronšildam.
 
Viesnīca, viesu māja - Skrundas muižas viesnīcas apartamentos ērti jutīsies kā pieaugušie, tā arī bērni; tā būs piemērota gan īsai vizītei, gan arī ilgstošai dzīvošanai. Augstie komforta standarti un mājīgā gaisotne ļaus Jums izbaudīt lielisku atpūtu. Numuri aprīkoti ar TV un satelīttelevīziju, Wi-Fi Interneta pieslēgumu, minibāru, istabas seifu, telefonu, vannu vai dušu, personīgās higiēnas priekšmetiem, matu fēnu.
Viesnīca ir piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Pieejams gan pacēlājs, gan arī speciāli aprīkots numurs.
 


Sasniegumi

Hotel Stars Union 4 zvaigžņu Superior sertifikāts, Q-Latvia kvalitātes zīme, Green Key kvalitātes zīme.


Pakalpojumu pārdošanas vieta(as)

Adrese Kontaktinformācija Interneta adrese
Pils iela 2 +371 22113355 office@skrundasmuiza.lv
skrundasmuiza.lv


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

22113355

63370000

E-pasts

edgars.vizulis@skrundasmuiza.lv

Mājas lapa

www.skrundasmuiza.lv


Sociālo tīklu profili

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.