Bīriņu Pils
www.birinupils.lv

Cirstu muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Cirstu muiža, p/n Ineši

Lng: 25.7751422361, Lat: 56.9834440139


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

SIA ,,VIDTECH"

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Pils/kungu māja - Kungu māju ķieģeļu neogotikas stilā cēlis M. fon Strandmans 1886. g. vecās kungu mājas vietā. Virs galvenās ieejas atrodas dzimtas ģērboņa cilnis. Tai blakus uzcelts arī plānā sešstūrains neogotisks tornis. 1905. g. kungu māja tiek nodedzināta un atjaunota tikai 1929.-37. g., kad tajā ierīkota skola.
Kur iet pirtī -
Kur rīkot banketu -
Telts vietas - 0
0
Muižas komplekss - Muižas apbūve veidojusies Ogres upes krastā un sākotnēji ir bijusi no koka. Tā tikusi nodedzināta 16. gs.-17. gs. karos. Pēc tam pārsvarā tikušas celtas mūra ēkas divās zonās - ap parādes pagalmu - kungu māja, kalpu māja un klēts, tālāk ap noslēgtu saimniecības pagalmu - kūtis, stallis, vāgūzis, lejā upes ielokā brūzis (19. gs.v.), pie braucamā ceļa abās pusēs dārzs un parkā baronu kapliča (19. gs.b.). Jauno kungu māju ķieģeļu neogotikas stilā cēlis M. fon Strandmans 1886. g. vecās kungu mājas vietā. Tai blakus uzcelts arī plānā sešstūrains neogotisks tornis. 1905. g. kungu māja tiek nodedzināta un atjaunota tikai 1929.-37. g., kad tajā ierīkota skola. No bagātās apbūves saglabājušās: kungu māja, tornis, klēts, kapliča, kalpu māja un brūža drupas.
Privātīpašums
TOP 100
Kur rīkot konferenci -
Tūrisma bizness
Pašvaldības īpašums - Izdots nomā
Iznomāts
Apskate - Cirstu muiža piedalās akcijā APCEĻOSIM LATVIJAS PILIS! vienu nedēļu. Lai apskatīti citā laikā, lūdz sazināties ar saimniekiem. Cirstu muižas nedēļa. 6. 06. LPMA 10 gadu jubilejas pasākums. No 14.00 - 19-iem 7. 06. Cirstu vēsture-zināmais, mīklainais un noslēpumainais. Ekspozīcijas atklāšana. 8. 06. Spēlfilmas „Tumšie brieži” kinoseansi.( Filma ir uzņemta Muižā tās apkārtnē, Viesaku briežu dārzā). 9. 06. Mākslinieku plenērs. Radošās darbnīcas. 10. 06. Muižas dārza un parka attīstības koncepcijas izstrāde. Stādīsim un veidosim. 11. 06. Radošā darbnīca – restaurācijas jautājumi, ēku konservācija , apdares materiālu izvēle utt. 12. 06. Lielā Cirstu talka. Mistika vai īstenība. Pazemes eju attīrīšana. Piebalgas jēru zupa. 13. 06. Nedēļas noslēguma pasākums
Nostāsti - Ēnas, balsis, neizskaidrojami trokšņi un notikumi - to visu piedzīvojuši Inešu pagasta skaistās, neogotikas stilā celtās Cirstu muižas īpašnieki un darbinieki. Savulaik kāda sieviete, kura dzīvoja kalpu mājā, stāstījusi, ka muižā redzējusi lielu melnu sievieti, kas pastaigājas platiem, šļūcošiem soļiem. Turklāt redzēta staigājam arī kopā ar vēl kādu sievieti. Smagnējus, šļūcošus soļus dzirdējusi arī Cirstu muižas īpašniece Sanita Griķe. S. Griķe stāsta: \"Cirstu muižas vēsture ir piesātināta dažādiem notikumiem un iestiepjas tālu pagātnē. Viena versija, kas skaidro garu un spoku esamību muižā, ir saistīta ar zviedru laikiem. Tolaik vēl nebija uzcelta tagadējā muižas ēka, taču tā 1886. gadā tika uzbūvēta tieši uz vecajiem muižas pamatiem. Inešu pagasta zemnieks Ansis labi kalpojis Zviedrijas karalim, par to viņam piešķirts tituls un viņš kļuvis par Johanu fon Franku. Viņam piedzima meita Elizabete, kura mantoja muižu. Viņa veiksmīgi apprecējusies, tomēr klīst nostāsti, ka Elizabete, kura bijusi lielas miesas būves, tumsnēja sieviete, dzīvi beigusi mistiskos apstākļos. Acīmredzot viņas gars nav radis mieru ne uz zemes, ne debesīs un tādēļ aizvien ik pa laikam viņa parādās Cirstos. Lielākoties tas notiek mēneša pēdējos datumos.\" Tomēr S. Griķe atzīst, ka, iespējams, gari šeit mājo arī no citiem gadu simteņiem un notikumiem. Muižas pārvaldniece Ieva Miķelsone stāsta, ka viens no pārsteidzošākajiem atgadījumiem bijis pirms pāris gadiem, kad neizskaidrojamā parādība nakts laikā nosaukusi viņas vārdu. Lielākoties visas parādības atklājas un neizskaidrojamie notikumi notiek naktī - tad mēdz atskanēt trokšņi, būkšķi, pats no sevi ieslēdzas elektriskais apgaismojums, atveras durvis. Šovasar noticis kas interesants. Muižā, kas mūsdienās ir viesu nams, bijusi izvietota gleznu izstāde. Viena glezna, kurā attēlota Vecrīga, divas reizes neizskaidrojamā veidā un apstākļos bija noņemta no ekspozīcijas vietas un nolikta zemē. Neviens darbinieks to nebija darījis. I. Miķelsone uzsver, ka glezna nebija ne nokritusi, ne nogāzta, bet gan uzmanīgi atstutēta pret sienu. S. Griķe atzīst, ka bijis pāris neomulīgu mirkļu. Reiz pagrabstāvā muižas īpašniece sajutusi, ka aiz muguras kāds atrodas: \"Labi zināju, ka telpā esmu viena, taču jutu, ka kāds ir aiz manis. Nekad šādās situācijās neskatos atpakaļ, vienkārši sāku skaļi runāties un teikt, lai nebaida mani, ka mums visiem kopā ir jāsadzīvo.\"
Akcijā 2010 vienu nedēļu
Kā nokļūt - Autobraucējiem iesakām paskatīties pie apraksta ievietotajā Google kartē. No Vecpiebalgas uz Inešiem un tad 1. pagrieziens uz Kaibēniem, 2. pagrieziens ne uz Kaibēniem, tūlīt aiz Ogres upes tiltiņa pa labi. 6.jūnijā no Rīgas kursē tūristu autobuss. Pieteikties pa tel. 29257464. Maršrutā iekļauta Ķeipene un Ērgļi. Cena Ls 15,00. Sīkāk - www.jaunirakursi.lv vai www.pilis.lv Aktualitātes.


Kontaktinformācija

Kontaktpersona

Sanita Griķe

Tālruņa nr.

29137194

29212990

E-pasts

cirsti.muiza@gmail.com