Litenes muiža

Puikules muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Puikules pamatskola, p/n Brīvzemnieki, LV-4063

Lng: 24.8825312694, Lat: 57.6885443139


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Puikules kopienas centrs „Puikules muiža”


Apraksts

64034125; 64034288; fax 9365228 puikule@parks.lv

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Muižas komplekss - 1910. gadā muiža nonāk Vilhelma Reiholda Gotlība īpašumā, bet 1918. gadā, ienākot boļševikiem, viņš ir spiests muižu pamest. 1924. gada 22. jūlijā Vilhelmam Reiholdam Gotlībam fon Klotam Reinholda dēlam piederošā Puikules muiža apstiprināta Latvijas valsts īpašumā. Pēc muižnieka piespiedu aizbraukšanas, ēkas 20 gadus atradās likteņa varā, tāpēc vēsturiskais interjers nav saglabājies. Nomainīts jumta segums, atjaunojot vēsturiski dekoratīvos tornīšu rotājumus, restaurēti logi, atjaunotas podiņu krāsnis, kamīns. Skolēni cītīgi kopj parku un apkārtni, atjaunota lifta apkalpošanas telpa.
Pils/kungu māja - Pašreizējā pils ir ķieģeļu Tjūdoru neogotikas stila ēka, celta vecās kungu mājas vietā fon Klotam 19. gs. 70. gados. Pilī saglabājusies plastiskā interjeru apdare, verandā - ažūrs, stiklojums logu augšdaļā, podiņu krāsnis, jūgendstila kamīns. Saimniecības ēkas būvētas izklaidus, attālāk no pils, un no tām saglabājušās klētis un zirgu stallis. Cokolstāvā bija pagrabi, virtuve, un dažu kalpotāju istabiņas, pils parādes stāvā atradusies kolonnu zāle, deju zāle, Ziemas dārzs, biljarda zālīte, muižkunga kabinets , ēdamzāle, lifts pa kuru no virtuves padots ēdiens, zaļā bibliotēka, kungu guļamistaba, ģērbistaba, vannas istaba. Pils trešajā stāvā atradušās bērnu istabas, aukļu un kalpotāju istabiņas un istabas viesiem.
Parks - Parku pie Puikules muižas pils sāka veidot barons fon Klots 18. gs. Tā ierīkošanu turpināja līdz 20. gs. sākumam.
Pamata izglītības mācību iestāde
Sporta laukums
Zirgu izjāde - Zirgu izjādes. Vizināšanās pajūgā.
Kur nomāt autobusu
Ēdināšana ar pieteikumiem
Pašvaldības īpašums
Nostāsti - Par Puikules muižu klīst daudzi nostāsti. Kāds no tiem vēsta, ka viena no kādreizējo muižkungu sievām tikusi nogalināta, jo glābusi no sārta kādu sievieti un viņas bērnu. Pēc nāves muižkundze sākusi spokoties pils 2. stāva koridoros un it kā cenšoties kādam palīdzēt. Tā viņa reiz esot izglābusi muižas pili un kalponi no sadegšanas, kad tā izbailēs no spoka pakritusi un saplēsusi lākturi. No saplēstā lāktura aizdegusies grīda un pati kalpone, taču otrā rītā no deguma pēdām nav bijis ne vēsts, bet kalpone atrasta mierīgi savā gultā guļam bez nevienas skrambiņas. Cits nostāsts vēsta, ka tagadējā skolas bibliotēkas telpā agrākos laikos esot nogalināts kāds vīrietis (iespējams barons), bet pils verandā nosities barona bērns. Barona spoks vēl šobaltdien spokojoties pa pils gaiteņiem - te durvis negaidīti virinādams, te gaismu ieslēgdams vai izslēgdams, bet pilnmēness naktīs pilī varot dzirdēt maza bērna raudas. Puikules pils spoks pēc nostāstiem ir vecais, labais muižkungs, kurš te dzimis, dzīvojis un apglabāts. Kāda sena teika vēstī par to, ka par viņu nemaz nedrīkstējis slikta vārda teikt, jo tad teicējs nonāks kapā muižnieka vietā, bet kungs tiks ārā apraudzīt savu īpašumu. Tomēr reiz kāds mazs zēns sadusmojies uz savu tanti un teicis: „Kaut tevi resnais muižkungs parautu!”. Kopš tās dienas puika nekad vairs nav redzēts, bet muižkungs ticis no kapa ārā un vēl tagad pastaigājas pa skolu pārraugot savu bijušo īpašumu. Cilvēki saka, ka visbiežāk viņu var redzēt bibliotēkā vai dzirdēt kā viņš staigājot pa kāpnēm, kuras kādreiz vedušas uz bērnistabām. Skolas saimnieks apgalvo, ka bieži jūt kāda klātbūtni, veicot remontdarbus skolas pagrabtelpās, vai bēniņos.
Apraksti konkursā Mana skola pilī
TOP 100


Kontaktinformācija

Kontaktpersona

Monta Meldere, Puikules kopienas centra „Puikules muiža” va

Tālruņa nr.

27105003

E-pasts

monta.meldere@aloja.lv