facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Popes muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Popes pamatskola, p/n Pope, LV-3614

Lng: 21.8574646111, Lat: 57.4055006056


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Ventspils novada pašvaldība

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Pils/kungu māja - Viena no vecākajām kompleksa ēkām ir vecā pils jeb medību pils, kas celta 1653. gadā un atrodas aiz dīķa ar nostiprinātiem krastiem. Tajā saglabājušās koka kāpnes uz otro stāvu. Pils gan celta 17.gadsimta sākumā, bet 17.-18. gs. ēka kapitāli pārbūvēta. Izbūvēti 4 mezonīni, 4 skursteņi. Parādes durvis aptvēra portāls, balstīts uz 4 apaļām koka kolonnām. Rezultātā ēka kļuvusi par lepnu pili ar 78 stikla logiem, kas tai laikā skaitījies liels greznums un bagātības apliecinājums. Par to liecina 18.gs. sākuma inventarizācijā izdarītais īpašais stikla rūšu un metāla kaluma uzskaitījums. Uzskaitītas durvju viras, kliņķi un pat apkaltie spaiņi. Ap 1720.gadu sākta jauna pārbūve. Šajā pārbūvē izveidotĀ pils (daļa no tagadējās) ir ļoti līdzīga Frīdrihšteinas un Donhofštates pilīm Vācijā un Kornvihdas pilij Polijā Olšteinas vojevodistē un šo piļu īpašnieki ir Bēru radinieki, bet arhitekti - Žans de Boots un Džons Kollass, tad varētu domāt, ka viens no viņiem vai pat abi piedalījušies arī Popes pils pārbūvē. Pārbūves rezultātā pilī bijušas šādas telpas: halle, galerija, parka zāle, biljarda zāle, gleznu zāle, zaļā istaba, kungu istaba, lauksaimniecības istaba, biblioteka, mūzikas istaba. Bez tam pilī bijušas vairākas guļamistabas un palīgtelpas. Muižu aptvēris dārzs, uz kuru veduši vārtiņi. Pēc 1840.g. pārbūves pils iegūst savu tagadējo izskatu. Kungu mājā saglabājusies 18. gs. un 19. gs. 3. ceturkšņa interjeru apdare - koka paneļi, kasetēti koka griesti, griestu plastiskā apdare, klasicisma ārdurvis, rokoko krāsns.
Ēdināšana ar pieteikumiem
Kur rīkot konferenci
Pils muzejs
Valsts nozīmes pils/kungu māja
Valsts nozīmes parks - Uz Popes muižas kungu māju ved aleja. Muižas parks ierīkots stāvā nogāzē, tas ir ainavu parks ar regulāra plānojuma fragmentiem, kas izveidots 19.gs. 1. trešdaļā, bet dažu parka koku stādīšanas laiks varētu būt pat 18. gadsimts.
Pamata izglītības mācību iestāde
Muižas komplekss - Muižas centra apbūve organizēta ap parādes pagalmu, kas pamatā veidojies 18. gs. Vienā pagalma pusē atrodas ārsta māja un stallis (1844. g.), bet otrā - klēts (1801. g.) un pārvaldnieka māja. Vešerienes māja un kalēja māja atrodas nedaudz atstatu. Viena no vecākajām kompleksa ēkām ir vecā pils jeb medību pils, kas celta 1653. gadā un atrodas aiz dīķa ar nostiprinātiem krastiem. Tajā saglabājušās koka kāpnes uz otro stāvu. (K.Veinberga, J.Zviedrāns)
Lokāls muzejs
Popes pils priekšā aug Latvijā dižākais parastais skābardis. Koka stumbra apkārtmērs ir 2,6 m, koka augstums - 16 m, vainaga projekcija - 17x19 m. Apm. 1,3 m augstumā no zemes dižkoka stumbrs sadalās 5 žuburos.
Valsts nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Popes muižas apbūve 17. -19. gs. Popes luterāņu baznīca 1771. Aleja 18. gs. Ārsta māja 18. gs. s. Dzirnavas 19. gs. Jaunā klēts 19. gs. Kalēja māja 19. gs. Kalpu māja 19. gs. Klēts 18. gs. Kūts Medību pils 1653. Muižnieka dzīvojamā ēka 1680. -1840. Parks 19. gs. Pārvaldnieka māja 18. gs. Stallis 19. gs. Stallis - kalpu māja 1844. Stallis - vāgūzis 1843.*Izslēgts 2009.g. Veļas māja 19. gs.
Apmetnes vieta vai pilskalns
Baznīca
Kapi
Piemiņas vieta
Izziņas un dabas taka
Sporta laukums
Sporta zāle
Uz ūdens - Peldvieta. Laivas.
Telts vietas
Mājas virtuve
Kur rīkot banketu
Kur iet pirtī
Apkārtne
Pašvaldības īpašums
Nostāsti - No Popes pils uz pilskalnu bijusi pazemes eja, kuras izeja bijusi pie kādas zīmīgas liepas. Liepā bijis liels caurums. Ja šajā caurumā ielaista pīle, tad tā pēc zināma laika iepeldējusi muižas dīķī. Ejas izejas vietā pie liepas vēl tagad esot samanāma bedre. Popē ir izplatīts teiciens : „Tu tīter, tu lop, tu sudbambel.” Šis izteiciens nāk no muižas pārvaldnieka barona fon Rennes laikiem. Zemniekiem nav bijis ļauts iet muižas apstādījumos, bet ja kādam gadījies ieklīst un barons to redzējis, tad bļāvis jau pa gabalu: „Tu tīter, tu lop, tu sudbambel, kur tu lēn?” Popes barons bijis tautā neieredzēts. Kad barons nomiris, zārks ar kunga mirstīgām atliekām novietots medību pilī. Naktīs sulaiņiem vajadzējis zārku sargāt. Pēdējā naktī pirms bērēm pēkšņi sacēlies liels vējš, sveces nodzisušas un atskanējis kaut kāds dīvains troksnis. Kad sargs atjēdzies, kunga zārkā vairs nav bijis. Sargs nobijies devies ar šo ziņu pie jaunā kunga. Barons bijis apjucis, jo sapratis, ka te bijusi darīšana ar pašu nelabo un samaksājis sulainim bargu naudu, lai nevienam neizpļāpājas. Tā nu tukšo zārku aiztaisījuši un ar lielu godu apglabājuši tukšu. Bet laikam jau sulainis nav savu solījumu turējis, jo citādi mēs par to nezinātu. Popes barons bijis laipns pret saviem zemniekiem, jo nav bijis nekādas darba lietas ar viņiem jākārto. Katram, kas viņu ceļā satikdams sveicinājis, viņš devis rubuli. Tā nu zemnieki centušies pēc iespējas vairāk gadīties kungam ceļā. Vēl tagad esot saskatām stiga, kas kādreiz izcirsta no muižas parka līdz mežsarga mājai, Krojvalkiem. Tā kalpojusi ziņu pārraidīšanai. Ja baronam sagribējies svaigu gaļu, tad kāds no kalpotājiem parka augstākajā vietā vicinājis lukturi. Ja mežsargs ieraudzījis signālu, tad devies uz muižu noskaidrot, kad un kāds medījums jāsagādā.
Apraksti konkursā Mana skola pilī
Zīmējumi konkursā Mana skola pilī
Visu 2010 akcijas laiku
TOP 100


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

63695138

63695134

E-pasts

anita.krumina@inbox.lv

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.