facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Skaistkalnes muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Skolas iela 5

Lng: 24.6494242722, Lat: 56.3785947194


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Vecumnieku novada pašvaldība

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Pils/kungu māja - Skaistkalnes (agrākās Šēnbergas, no vācu valodas - skaists kalns) muiža celta historisma stilā no sarkaniem ķieģeļiem ap 1894. gadu pēc arhitekta M. Berči projekta. Vienkārša divstāvu celtne. Saglabājies grezns kamīns un dekoratīvās apdares fragmenti. Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā muižas ēkā iekārtota Skaistkalnes pamatskola, vēlāk - vidusskola. Interesentiem pieejami Skaistkalnes novadpētniecības materiālu fondi. Atjaunotais kamīns ir visskaistākais un visgreznākais interjera elements ēkā. Korpusa centrālo daļu rotā izkrāsots reljefs, kas ataino vēsturisku faktu – apspriedi par dzimtbūšanas atcelšanu Latvijas teritorijā. Latvijā šim kamīnam nav analogu. Kamīnzālē 2008. g. augustā pēc restaurācijas atklāts griestu plafons. To atjaunoja Zinaida un Gunārs Grīnfeldi, kuri sadarbību ar skolu nolēmuši turpināt, iesaistoties muižas ēdamzāles restaurēšanā. Skaistkalnieši piedalījušies sešos Kultūrkapitāla fonda konkursos, līdz saņemta griestu atjaunošanai nepieciešamā summa – 9900 latu. Nākamais solis būs durvju restaurācija. Blakus kamīnzālei atrodas tualete, kuras priekštelpu rotā restaurēta vēsturiska krāsns ar stilizētu lauvu ornamentālu reljefu. Zem krāsas slāņiem, kas bija krājušies 100 gadu, izciļņi nemaz nebija pamanāmi.
Vietējas nozīmes pils/kungu māja - 8598 Vietējas nozīmes Arhitektūra Skaistkalnes muižas dzīvojamā ēka Bauskas raj., Skaistkalnes pag., Skaistkalne, Skolas iela 5 1894.
Vietējas nozīmes ēkas, drupas, apbūve - 8597 Vietējas nozīmes Arhitektūra Skaistkalnes muižas apbūve Bauskas raj., Skaistkalnes pag., Skaistkalne 19.gs.1.puse - 20.gs.sāk. 8598 Vietējas nozīmes Arhitektūra Skaistkalnes muižas dzīvojamā ēka Bauskas raj., Skaistkalnes pag., Skaistkalne, Skolas iela 5 1894. 8599 Vietējas nozīmes Arhitektūra Skaistkalnes pagasta magazīna Bauskas raj., Skaistkalnes pag., Skaistkalne, Dzirnavu iela 19.gs.1.puse 8600 Vietējas nozīmes Arhitektūra Jaunās ūdensdzirnavas Bauskas raj., Skaistkalnes pag., Skaistkalne, Dzirnavu iela 5 1913. 8601 Vietējas nozīmes Arhitektūra Tiltiņš pār Riju strautu Bauskas raj., Skaistkalnes pag., Skaistkalne, Kurmenes iela 19.gs.beigas - 20.gs.sāk.
Vidējās izglītības mācību iestāde
Pašvaldības īpašums
Nostāsti - Skaistkalnes pilī dzīvojusi barga grāfiene. Viņa likusi vecām sieviņām ļoti daudz vērpt un ieturējusi algu. Kad grāfiene nomirusi, pils zālē bijis tāds troksnis, ka neviens nav varējis tur ieiet. Tad netālu no pils pie kāda saimnieka atnākusi jauna ganu meita, bārenīte. Viņai bija uzdots uzkopt pili. Kad viņa iegājusi pils zāle, tad ieraudzījusi, ka zāles vidū sēž pati vecā grāfiene un vērpj. Meitene gribējusi bēgt prom, bet vecene teikusi, lai paliekot un lūdzot par viņu Dievu. Par to, ka viņa esot aizturējusi vērpējām algu, viņa esot sodīta – viņai pašai tagad jāvērpj? Meitene apsolījusi lūgt par viņu Dievu. Pēc tam vecene pazudusi, un kopš tā laikā pilī valdījis miers. Pilī nākuši dzīvot citi baroni. Skaistkalnes pilī valdījis ļoti bargs kungs. Kungam bijusi skaista istabmeita, kuru kungs gribējis precēt, bet meitai paticis kučieris. Nevienam nezinot, istabmeita un kučieris salaulājušies. Kad kungs to uzzinājis, licis kučieri pakārt, bet istabmeitu pats noslīcinājis. No tā laika kungs nav varējis iet peldēt, viņam rādījies baltas sievietes tēls. Pēc kāda laika baltais sievietes tēls rādījies pilnīgi visur. Kungs, nevarēdams nekur izvairīties no šīs parādības, pakāries savā guļamistabā. Stāsta, ka tagad pusnaktī spokojoties.
Akcijā 2010 vienu nedēļu


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

63933161

29176587

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.