facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Jaunpils pils


Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

​Valsts nozīmes, Arheoloģija, nr. 2294.,  Jaunpils viduslaiku pils
Valsts nozīmes, Arhitektūra, nr. 6810., Jaunpils pils
Valsts nozīmes, Arhitektūra, nr. 6809., Jaunpils pils apbūve
Valsts nozīmes, Māksla, nr. 2290., Cilnis "Madonna ar bērnu"


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Jaunpils pils,  Jaunpils, Jaunpils novads 

Lng: 23.0213769722, Lat: 56.7306121500


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

PA "Jaunpils" un SIA "Jaunpils pils"


Apraksts

Jaunpils pils celta 1301. gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis, kuru no trim pusēm apņem dzirnavu dīķis. Sākotnēji cietoksni apdzīvoja tikai nelielas bruņinieku vienības. Vēlākajos gadsimtos pili pārveidoja, izbūvējot lielo aizsargtorni un pārējos stāvus.

1576.gadā pili īpašumā iegūst Reku dzimtas pārstāvis Tīss fon der Reke, tomēr tikai 17.gs. pils tiek pielāgota muižkungu vajadzībām, izveidojot baronu apartamentus un zāles.

Vislielāko pārbūvi pilī veica pēc 1905.gada revolūcijas, kad pils tika nodedzināta. Reku dzimta to atjauno pēc vācu arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta.
20.gadsimtā pilī ir atradusies Jaunpils lopkopības skola (1927-1940) un no 1922. gada to savām vajadzībām ir izmantojusi Jaunpils lopkopības izmēģinājumu stacija un tās administrācija.

20.gadsimta 70.gados, veicot pils telpu rekonstrukcija un piemērojot tās Jaunpils pils kultūras nama vajadzībām, tika atrasts marmora cilnis “Madonna ar bērnu”, kas tiek uzskatīts par 16.gadsimta itāļu renesanses darbu.

Šobrīd pils ir pašvaldības īpašums, kurā vienuviet darbojas Jaunpils kultūras nams, bibliotēka, muzejs un tūrisma mītne ar plašu piedāvājumu pils viesiem.

Senā bruņinieku pils vēl joprojām savus apmeklētājus pārsteidz ar savu pamatīgumu un tajā esošo viduslaiku auru, kas nav jūtama tikai gaiteņos un telpās, bet gan arī ekskursijās un pasākumos ar viduslaiku personāžiem – mūku brāli Teodoru, pils atslēgu glabātāju un citiem. 

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
IESKATS VĒSTURĒ

Ordeņa pils - Neregulāra plānojuma nocietināta ordeņa pils ar iekšējo pagalmu, kas varētu būt celta 1301. g. Livonijas ordeņa mestrs bija Gotfrīda fon Roga. Tomēr, tā kā Jaunpils pils pirmo reizi ordeņa piļu sarakstā parādās tikai 1411. g., tad daži pētnieki pieļauj iespēju, ka pils varētu būt celta tikai 15. gs.
To no 3 pusēm ieskauj dzirnavu dīķis. Sākotnēji pilij bija divi korpusi ar koka galeriju gar pagalma fasādi.
15.gs.b. līdz 16.gs. piebūvēja A korpusu, attīstoties uguns ieročiem, uzbūvēja arī apaļo torni un pārbūvēja iekštelpas.
Pils cietusi zviedru iebrukuma laikā 1625. gadā.
17.gs.b., pielāgojoties muižkungu dzīvojamās mājas prasībām, pilij uzbūvēja 3. stāvu, paaugstināja torni un vēlāk pagalmā izbūvēja mūra galeriju ar uzejas kāpnēm.
18.gs. pārbūvēja jumtus, pie galvenajiem vārtiem priekšvārtu izbūvi un apaļā torņa jumta augšdaļā nelielu galeriju ar kupolu.
1905.g. pils nodega, 1906.g. to atjaunoja pēc V. Bokslafa projekta. 1960.gados rekonstrukcijā izbūvēta lielā zāle, kāpnes un tajās izveidota jauna interjeru apdare.
Pašreiz apskatāmi 1960.gadu interjeri, zālē marmora cilnis (~16. gs.).
Pie pils apskatāms 17. gs. lielgabals. Pie pils muižas 19.gs. veidots plašs saimniecības ēku komplekss - laidars, staļļi, klēts, vāgūzis, pilij pretī ir dārzs ar augļu mājām, ūdensdzirnavas pie dīķa un aiz tām - ainavu parks. (K.Veinberga, J.Zviedrāns)
JAUNPILS MUZEJS 

Jaunpils muzejs izvietots bruņinieku pils senākajā dzīvojamā daļā. Muzeja ekspozīciju zālē apskatāmi Livonijas ordeņa piļu – Jaunpils un Dobeles maketi, ieroču un bruņu kopijas, arheoloģiskie atradumi un monētu kolekcija.

Mākslas baudītāji aicināti uz muzeja izstāžu zāli, kurā blakus barona istabai apskatāmi gan profesionālo, gan vietējo mākslinieku un amatnieku darbi.
Ik gadu muzejs piedalās „Muzeju nakts”, Viduslaiku svētku un citos pasākumos. 

Tālr.: +371 63162128, +371 20223423
E: jaunpilsmuzejs@inbox.lv
 
EKSKURSIJAS
 
Senā viduslaiku pils sevī glabā vairākus dzīves stāstus, noslēpumus un vairāk kā 710 gadus ilgu vēstures notikumu virkni, ar kuru pils viesus ekskursijās iepazīstina pils gide un viduslaiku personāži.

Informatīvā ekskursija
Ekskursijas laikā pils gide, dodoties pastaigā pa pili, sniedz ieskatu bruņinieku pils vēsturē, sadzīves notikumos un pils ievērojamāko personu dzīves stāstos.
 
Viduslaiku tematiskās ekskursijas
Lai izjustu Jaunpils pils viduslaiku gaisotni, lielajiem un mazajiem viesiem tiek piedāvātas ekskursiju programmas ar teatralizētiem elementiem, viduslaiku personāžiem un dalībnieku iesaistīšanu:
-  Ekskursija ģimenēm – “Pirmie soļi galmā” (Ilgums 1 stunda 20 minūtes, ieteicams bērniem no 4 līdz 12 gadiem)
- "Mazie mūciņi" (Tikai grupām, bērniem no bērnudārza vecuma līdz 6. klasei, , ilgums 1 stunda 30 minūtes )
-  "Ielūdz pils atslēgu glabātāja" (pieaugušajiem, skolēniem no 6. – 12.klasei, ilgums 1 stunda )
- "Viduslaiku mūka stāsti"  (Tikai grupām, pieaugušajiem, vidusskolēniem, ilgums 1 stunda 30 minūtes)
- Nakts ekskursija pils pagrabos  (Ilgums 1 stunda)

Ekskursijā viesi var doties viduslaiku tērpos un noslēgumā piemiņai izkalt savu veiksmes monētu! Par godu viesiem šaus senais lielgabals!
VIDUSLAIKU KROGS

Bruņinieku senajā ēdamzālē zem velvju griestiem, sveču gaismā un viduslaiku mūzikas skaņās pils viesiem ir iespējams mieloties ar gardām ēdienu riktēm viduslaiku vai mūsdienu stilā.  

Pils saime šefpavāres Sandras Zariņas vadībā parūpēsies par gardām un bagātīgām ēdienu riktēm ikdienā, svinībās, semināros un citos pasākumos gan pilī, gan citās svinību vietās.
 
Ikdienā
Krodziņa ikdienas ēdienkartē viduslaiku ēdieni mijas ar tradicionālo latviešu virtuvi. Ēdienu riktēs ietilpst tādi ēdieni kā lēcu zupa ar gaļas bumbām, švābu siera zaļās klimpas, vērša mēle ar meža veltēm, gozēts cāļa stilbs ar plūmēm, strauta forele ar pētersīļu mērci un citi gardi ēdieni.
Skolēnu un pieaugušo grupu ērtībām un labsajūtai pils šefpavāre ir izstrādājusi kompleksos piedāvājumus gardai maltītei, kuru ir nepieciešams pieteikt iepriekš!
 
Viduslaiku mielasti
Jau izsenis krogs ir pazīstams ar saviem viduslaiku mielastiem, kas nav tikai maltīte, bet ir īsts piedzīvojums draugu, ģimenes un kolēģu lokā viduslaiku gaisotnē. To īpaši ir iecienījušas gan latviešu, gan ārvalstu grupas. Maltīte ir īpaša - tā ēdama gan ar koka karotēm, gan ar rokām.
 
Ikvienam ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko viduslaiku mielastu: Barona, Mūka, Viduslaiku, Viduslaiku bērnu, Kalpu un Mazo mūku mielastu. Lai sagatavotu ēdienus pēc senajām receptēm, viduslaiku mielastus ir jāpiesaka vismaz vienu dienu iepriekš!
VIESNĪCA

Jau 17.gadsimtā baroni Rekes bruņinieku pili pielāgoja muižnieku dzimtas ērtībām, izveidojot greznus apartamentus. Arī mūsdienās Jaunpils pilī īpašā aura, senatnīgie mūri un greznie viduslaiku apartamenti ikvienam ļaus izbaudīt īstu viduslaiku gaisotni un iejusties baronu lomā. Gan viduslaiku apartamentos, gan mūsdienu stila numuriņos kopumā var izguldināt 72 personas.
 
Viduslaiku stila apartamenti
( 4 numuriņi, 8 gultas vietas)
Barona istaba
 Viduslaiku istaba
Baroneses istaba
Baltā istaba

Mūsdienīgi divvietīgi numuri 
( 4 numuriņi, 8 gultas vietas)
Elīzas istaba, Zilā istaba, Gan Imanta, Ceļinieka istaba

Ekonomiskie numuri ( 5 numuriņi, 40 gultas vietas
 
Ierakstīšanās viesnīcā ir sākot no plkst. 16:00, bet izrakstīšanās līdz plkst.12:00.
KĀZU PIEDĀVĀJUMS 

Jaunpils pils ir lieliska vieta kāzu svinēšanai. Senie pils mūri un brīnišķīgā apkārtne padarīs Jums tik svarīgos brīžus patiešām neaizmirstamus. Pilī iespējams laulāties īpaši greznā ceremoniju zālē, malkot šampanieti ezera krastā un kopdzīves sākumu ieskandināt ar lielgabala zalvēm.
 
“Jā” vārdam
Laulību ceremonija „Jā” vārdu teikt un gredzenus mīt iespējams gan laulību zālē, gan pils iekšpagalmā. Greznākai laulību ceremonijas vietas dekorēšanai iespējama krēslu pārvalku un lentu noma. Pilī atrodas Jaunpils dzimtsarakstu nodaļas ceremonijas vieta līdz ar to par laulību ceremonijas juridiskās puses sakārtošanu Jums nebūs jāsatraucas.
 
Atpūtas brīžiem
Pēc laulību ceremonijas varat uzkavēties Jaunpilī uz īpašu foto sesiju pilskungu apartamentos, pils pagalmā vai tuvējā apkārtnē.
Viesi tikmēr var veldzēties malkojot šampanieti un baudot pilī gatavotas uzkodas. Šampanieša galdu klājam ne tikai pils zālēs, bet arī iekšpagalmā un ezera krastā.
 
Jaunā pāra un viesu izklaidei
Pils īpašais piedāvājums jaunlaulātajiem ir teatrāli priekšnesumi un ekskursijas viduslaiku stilā. Mūka un pils dāmas Izabellas vadītajā ekskursijā „Ceļojums Viduslaiku pilī” jaunais pāris atzīsies mīlestībā pēc seno laiku paražām, jaunais vīrs iemēģinās roku ieroču mākslā, savukārt sieva apgūs galma tikumus. Par godu jaunlaulātajiem šaus pils lielgabals un sagaidīs citi pārsteigumi.
Rožu dāmas „Kāzu ekskursijā” varēsiet uzzināt mīlestības nama būvniecības pamatus, iepazīties ar viduslaiku bruņinieku un viņu sirdsdāmu tikumiem. Ekskursijas beigās jaunajam pārim un viesiem par godu nodārdēs lielgabala zalve.
Viesu un jaunlaulāto jautrībai Mūka cellītē iespējams izpirkt Grēku atlaides un kalt Laimes monētas.
 
Svinībām
Piedāvājam turpināt un noorganizēt romantiskas un neaizmirstamas kāzu svinības mūsdienu vai viduslaiku gaisotnē, baudot bagātīgo kāzu mielastu un laižoties deju solī skaistiem ziedu dekoriem greznotajās pils zālēs.
Svinību telpu piedāvājumā ir apaļie galdi un krēslu pārvalki ar sarkanas un zelta krāsas lentēm, kas Jūsu kāzu svinības padarīs vēl skaistākas un greznākās.
 
TELPAS BANKETIEM UN SEMINĀRIEM

Jaunpils pils piedāvājums semināru un pasākumu organizētājiem ietver 3 dažādas ietilpības zāles, kurās var organizēt pasākumus līdz 200 dalībniekiem. Viduslaiku miers, kas valda pilī būs labvēlīgs apstāklis veiksmīgai un patīkamai pasākuma norisei.
 
 
Īpašais piedāvājums ir svinības viduslaiku gaisotnē, kuras notiek sveču gaismā, baudot barona cienīgu mielastu no māla traukiem, klausoties un dejojot pie viduslaiku mūzikas. Noskaņas radīšanai apkalpotāji ir tērpti viduslaiku tērpos.
 
Semināra, banketa vai cita pasākuma laikā, pils šefpavāre ar saimi parūpēsies par gardām uzkodām un maltītēm, bet brālis Teodors ar palīgiem un pils atslēgu glabātāju izrādīs pils noslēpumus, bruņinieku tikumus un veiksmes likumus dažādos teatralizētos uzvedumos un izklaides pasākumos.
 
 
Zāles un to ietilpība:
Kamīnzāle (40 m2) -  10 – 40 pers.
Zaļā zāle (47 m2 ) – 15 – 50 pers.
Lielā Krogus zāle (70 m2) – 15 – 70 pers.
Lielā zāle  (220 m2 ) 50 - 200 pers.
JAUNPILS KULTŪRAS NAMS 

kopš 1973. gada atrodas kultūrvēsturiskajā objektā Jaunpils pilī un tā darbības mērķis ir attīstīt, izglītot un organizēt sabiedrības kultūras dzīvi pagastā, saglabājot vēstures un kultūras mantojumu, tautas mākslas tradīcijas, radot un piedāvājot mūsdienīgu kultūras produktu un pakalpojumu atbilstoši visu paaudžu un sociālo grupu auditorijai.

Latviešu tautas mākslas izpausmes veidus, kā dziedāšanu korī, dejošanu, teātra spēlēšanu, muzicēšanu, rotu darināšanu, segu aušanu un vēl daudz dažādu veidu kā sevi radoši izteikt, piedāvā Jaunpils amatiermākslas kolektīvi: Jaunpils jauktais koris (vad. L.Pommere), jauniešu deju kolektīvs „Atsperīte”( vad. Ž. Kļava), vidējās paaudzes deju kolektīvs „Jaunpils” ( vad. J. Liepiņš), senioru ansamblis „Pīlādzītis” (vad. A. Aleksejenoka), senioru līnijdeju grupas „Vēlziedes” (vad. D. Pobusa) un „Vīgriezes” (vad. V. Baumgarte), bērnu ansamblis „Ķipariņi” (vad. A. Aleksejenoka), audēju pulciņš – biedrība „Dzīpars” (vad. V. Pavlovska), vokālā grupa „Vocalica” ( vad. A.Plezers).

Kultūras namā tiek organizēti valsts svētku, latvisko tradīciju un tematiskie pasākumi. Vasaras sezonā pasākumi notiek pils parka estrādē.
JAUNPILS PAGASTA BIBLIOTĒKA 
Tās pirmsākumi meklējami 1890.gadā. No 1997.gada maija bibliotēka atrodas Jaunpils pilī. Apmeklētajiem ir pieejami populārākie periodiskie izdevumi, bērnu un pieaugušo daiļliteratūra, kā arī atsevišķu nozaru profesionālā literatūra. Bibliotēkas telpās izveidots Sabiedriskais Interneta pieejas punkts, kurā izvietoti 10 datori ar pastāvīgo un bezvadu interneta pieslēgumu. 

Bibliotēkā tiek organizēti dažādi tematiskie pasākumi gan bērniem, gan pieaugušajiem, kā arī bibliotēkas darbinieces aktīvi iesaistās Muzeja nakts, Viduslaiku svētku un citos pasākumos.


Pieejamība publiskai apskatei

Pils administrācija
Ekskursiju un pasākumu pieteikšana
Fakss/ tālr.: +371 6310 7082
Tālr.: +371 2610 1458,
E: info@jaunpilspils.lv
Darba laiks: 10:00-17: 00
www.jaunpilspils.lv

Viesnīca, naktsmītnes
Tālr.: + 371 2944 2539
E: viesnica@jaunpilspils.lv

Pils krogs
Tālr.: +371 2833 8860
E: krogs@jaunpilspils.lv
Darba laiks: 10:00-20: 00

Jaunpils muzejs
Tālr.: +371 63162128, +371 20223423
E: jaunpilsmuzejs@inbox.lv 
Darba laiks: 10:00-18: 00


 


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

63107082

26101458

E-pasts

info@jaunpilspils.lv

Mājas lapa

www.jaunpilspils.lv


Sociālo tīklu profili

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.