facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Gārsenes pils


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Gārsenes pils, "Labieši", Gārsenes pagasts, Aknīstes novads, LV-5218

Lng: 25.8096313477, Lat: 56.0990452184


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Aknīstes novada pašvaldība


Apraksts

Gārsenes pili, sauktu arī par "Sēlijas pērli", laikā no 1856.gada līdz 1860.gadam (arhitekts – nezināms) neogotikas stilā cēla barons fon Budbergs, kura dzimta Gārsenē saimniekoja jau no 1583.gada. Sākumā uzcelta pils divstāvīgā daļa, bet 1885.gadā uzcelts otrs - zemākais spārns,jo baronam un viņa pirmajai sievai, angļu baronesei Ģertrūdei Vorsai esošā pils likusies par šauru.  1939.gadā pils pārbūvēta skolas vajadzībām (arhitekts - Vasiļjevs), un no 1940.gada līdz 2015.gadam tajā atradās Gārsenes pamatskola.
Pils fasādei galvenokārt ir saglabājies tās autentiskais izskats, savukārt, pils iekštelpās par muižas laika godību liecina senās pirmā stāva ieejas durvis ar stiklotu augšējo daļu un podiņu krāsns ar gleznojumiem - uz balta fona gleznotas buru laivas, vējdzirnavas un jūras skati.  
Gārsenes pils kompleksa platība ir 4 ha un tajā ietilpst muižas parks, saimniecības ēkas, kas izvietotas ap parādes pagalmu. Pils pagalma ieejā saglabājušies vārtu stabi, blakus ieejai atrodas klēts un otrā pusē centrālajam dārzam - muižas stallis ar lieveņa arkādi. Pretī pils ieejas vārtiem, pāri bruģētajam ceļam atrodas dzirnavas un zivīm bagāts dzirnavu dīķis. Muižas kompleksā ietilpst arī brūzis ar strādnieku māju un kalpu māja. 
 Apmeklējot pili, ikvienam ir iespēja baudīt Gārsenes dabas taku burvību. Šajā meža parkā gandrīz ik uz soļa apskatāms kāds nozīmīgs vides objekts vai neatkārtojama dabas ainava -  Barona krēsls, Mīlestības saliņa, Laumu pļaviņa, Raganas binoklis un daudzi citi. Parkam cauri, staltus lokus mezdama, vijas Dienvidsusējas upe. Te iespējamas ekskursijas erudīta gida pavadībā, apskates maršrutā iekļaujot arī Gārsenes pili un apkārtējo vēsturisko kompleksu.
2016.gada sezonā Gārsenes pils komplekss viesiem piedāvās nakšņošanu, gan gultās, gan uz madračiem pilī, un telšu vietas pils parkā. Viesiem būs pieejama klientu virtuve, dušas telpas, atpūtas istaba, piknika vietas, sporta inventārs, laivu noma u.c. 

Gārsenes pilī viesi par ziedojumiem var iepazīties ar vēsturisko ekspozīciju, kas ietver gan baronu dzimtas, gan skolas, gan pagasta vēstures liecības. Tāpat vasaras sezonā pils verandā tiek izstādītas vietējo mākslinieku darbu ekspozīcijas.
 
Gārsenes pilī Jūs varat rīkot gan ģimenes svinības un kāzas, gan seminārus un konferences, dažādas nometnes, komandu saliedēšas pasākumus, sporta spēles u.c.
iepriekš vienojoties piedāvājam arī ēdināšanas pakalpojumus, gan grupām, gan individuālajiem ceļotājiem.
Gaidīsim Jūs ciemos!
 

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Muzejs Pils/kungu māja - Gārsenes pils celta laika posmā no 1856.g. līdz 1860.g. neogotikas stilā. Pēc fon Budbergu dzimtas vēstures materiāliem, sākumā uzcelta pils divstāvīgā daļa, bet otrs, zemākais spārns, uzcelts 1885.g. 1939.g. ēka pārbūvēta skolas vajadzībām (arh. Vasiļjevs) un no 1940.gada līdz 2015.gadam tajā atradās Gārsenes pamatskola. Kā vēsturiskais mantojums pilī ir saglabājušās stiklotas koka durvis un podiņu krāsns ar gleznojumiem. Pils ēkas vienā telpā izvietota ekspozīcija par Gārsenes pagasta vēsturi.
2012.gadā tika renovēta pils veranda, kas vasaras sezonā tiek izmantota kā izstāžu zāle.
2016.gada pavasarī pilī tiks restaurēta podiņu krāsns ar gleznojumiem un tiks veikta lielās zāles rekonstrukcija.
Nostāsti - Kā vēsta leģenda, pilī mājo agri mirušās barona fon Budberga pirmās sievas gars, kuru dēvē par Zilo dāmu. Gārsenē dzīvojušais pēdējais barons Budbergs bija precējies divas reizes. Kad nomira viņa pirmā sieva - angļu baronese Ģertrūde Vorsa-Budberga, barons nolēma iemūžināt agri mirušās sievas piemiņu, uzceļot jaunu Gārsenes baznīcu un kapliču. Barons savu pirmo sievu pārapbedīja jaunajā kapličā. Tad pēkšņi nomira arī pats barons. Tā kā barona otrā sieva bijusi pēc dabas ļoti greizsirdīga, tad negribējusi pieļaut, ka vīrs tiek apglabāts kapličā blakus savai pirmajai sievai. Tādēļ viņa likusi baroneses Vorsas-Budbergas mirstīgās atliekas pārapbedīt atpakaļ Gārsenes kapos. Kopš tā laikā baroneses dvēsele nevarot rast mieru un apciemo sev mīļās un skaistās vietas pilī.
Otrā leģenda stāsta, ka Baronam Budbergam piederējis daudz zemes, un viņš nolēmis celt pili, tik skaistu, kādas nav nevienam. Viņš saaicinājis kopā visus kalpus un zemniekus, un pēc kāda laika pils bijusi gatava. Barons vēlējies, lai visi viņa pili daudzina, bet pilij nav bijis nosaukuma. Sākuši visi domāt, bet neko prātīgu nav varējuši izdomāt. Tad barons licis kučierim, lai braucot pa ceļu un uzrunājot katru nācēju. Pirmo vārdu, ko pirmais nācējs pateikšot, tad to arī likšot. Tā nu kučieris ar baronesi devušies ceļā. Satikuši pirmo nācēju netālu no leišu robežas, kas nesusi pilnu klēpi ar saplūktām gārsām. Baronese šai prasījusi, ko tā nesot. Sieviete atteikusi, ka nes "gārsenes", t.i. gārsas. Baronese aiz priekiem iekliegusies, ka tas ir lielisks nosaukums un likusi kučierim griezt zirgus atpakaļ uz māju. No tā laika arī pastāv nosaukums „Gārsene”.
Naktsmītnes Gārsenes pilī:
30 gultasvietas (ar gultasveļu) EUR 5.00/1 personai diennaktī;
40 vietas matračiem - EUR 3.00/1 personai diennaktī.
Telts vieta: 3.00 EUR/ diennaktī.

Nakšņošanas cenā iekļauta klientu virtuves izmantošana, wc un dušu izmantošana pilī.


Citas tuvākās naktsmītnes:

Brīvdienu māja "Susēja" ("Susējas pagastmāja", Aknīstes pagasts, Aknīstes novads; GPS: 56.1477; 25.7984; tālr.: 22000725, susejasmaja@inbox.lv, www.suseja.lv, www.facebook.com/suseja.lv; twitter.com/susejasmaja)

Brīvdienu māja "Sila Strauti" (Ancenes ciems, Asares pagasts, Aknīstes novads; GPS: 56.1093, 25.9452; tālr.: 29115491, valentina@silini.lv)

Kafejnīca - viesu nams "Liepas" (Augšzemes iela 68A, Aknīste, Aknīstes novads; GPS: 56.1544, 25.7649; tālr.: 25610752; 26149407; viesunamsliepas@inbox.lv;  http://viesunamsliepas.wix.com/viesunamsliepas; https://www.facebook.com/ViesuNamsKafejnicaLiepas
 
Kafejnīca Ēdināšana pilī - nometnēm, semināriem, konferencēm, tūristu grupām utml., iepriekš sazinoties pa tālruni 27872199 (z/s "Rātes") vai 2630098 (Gārsenes pils).

Citi tuvākie ēdināšanas uzņēmumi (~12km):
Viesu nams - kafejnīca "Liepas" (Augšzemes iela 68A, Aknīste, Aknīstes novads; GPS: 56.1544; 25.7649; tālr.: 25610752; 26149407, viesunamsliepas@inbox.lv; http://viesunamsliepas.wix.com/viesunamsliepas; www.facebook.com/ViesuNamsKafejnicaLiepas)
Kafejnīca "Kalniņā" (Skolas iela 5, Aknīste, Aknīstes novads; GPS: 56.1615; 25.7412; tālr.: 26516323, 26190032, sorokins3@inbox.lv, www.kafejnicakalnina.lv).
Izziņas un dabas taka. Gārsenes pils kompleksā ietilpst  bijušais muižas parks, kurā ierīkotas labiekārtotas pastaigu un izziņas takas 7,1 km garumā.
Takās apskatāmi vairāk kā 40 unikāli dabas objekti, pagasta ievērojamākie arhitektūras un kultūrvēstures pieminekļi. Kultūrvēsturiskā taka ved līdz Gārsenes baznīcai.
Zaļajā takā, kas vijas pa Dienvidsusējas sienieleju, ir unikāli dabas objekti - dižakmeņi, dižkoki un stāvkrasti. Baronu pastaigu taka – 2,4 km: iekļauts Tējas kalniņš – baronu ģimenes atpūtas vieta pie Gārsenes upes dzirnavām; dīķis, kurā barons peldējies; ošu aleja; Dainu akmens; dižvīksna – trešā lielākā Latvijā; izveidota ugunskura vieta un atpūtas vieta bērniem. Takās var apskatīt un uzzināt visu par Vistas kāju, Trejmeitiņām, Altārakmeni, Mīlestības saliņu, Barona krēslu un lielo Lutausi.
Takās ir ierīkotas atpūtas un ugunskuru vietas, ko var izmantot apmeklētāji piknikam.  
Netālu atrodas Zuju un Vecmuižas ezeri, kur ierīkotas peldvietas. 
Gārsenes taku apmeklējums - EUR 1.40 (pieaugušajiem), EUR 0.70 (bērniem, studentiem, pensionāriem),  gida pakalpojums (grupai līdz 25 pers.) - EUR 5.70 (LV)l EUR 10.00 (ENG, RU), ugunskuru un atpūtas vietas (t.sk.malka) - EUR 4.30/h. 
Muižas komplekss - Muižas apbūve veidojusies ap taisnstūra pagalmu pils priekšā. Saimniecības ēkas grupējas ap parādes pagalmu, kur blakus pilij ir 18.gs.b būvētā klēts un stallis ar lieveņa arkādi. Otrpus bruģētam ceļam, kas vijas gar parādes pagalmu, atrodas dzirnavas, kas gotizētas 19.gs. 2.pusē. Kompleksā ietilpst baronu Budbergu dzimtas kapliča (19.gs. 2. p.), klēts (19. gs. v.), kalpu māja (19. gs.), ūdens dzirnavas (19. gs. 2. p.), mūra loka tilts (19. gs.), pienotava (19. gs. b.), saimniecības ēka (19. gs. v.), kūts (19. gs.), kalpu māja (19. gs. v.)
Baznīca - Jau 16. gadsimtā vizitācijas aktos minēts, ka Gārsenē starp tagadējo baznīcu un kokzāģētavu uzkalniņā atradusies Svētā Jura baznīca, kas būvēta no koka. Otrā baznīca būvēta no laukakmeņiem. Līdzekļus tās būvei devis Gothards fon Budbergs. Tā iesvētīta 1792. gada 5. jūlijā. Baznīca 1904. gadā nojaukta, lai vietā uzceltu jaunu, plašāku. Jauno baznīcu fon Budbergs bija iecerējis kā veltījumu savai mirušajai sievai, anglietei Ģertrūdei Vorsai. Tā celta ap 1907. Gadu pēc arhitekta K.fon Engelharta projekta, bet būvdarbus vadīja  arhitekts Eduards Kupfers (1873.-1919). Kokmateriāli vesti no tuvējā meža. Jauncelto baznīcu iesvētīja 1906. gada 1. oktobrī. Kopš 1922. gada baznīca pieder Gārsenes ev.lut. draudzei, tās balkonā atrodas Valkera firmas ērģeles, kas būvētas 1906. gadā Ludvigsburgā. Šīfera jumtu baznīcai uzlika 1976.-1979. gadā. 1988. gadā Restaurācijas pārvaldes jumiķi uzlika tornim kapara skārda jumtu. Torņa smailes lodē ielika kapsulu ar vēstījumu par Gārsenes vēsturi. 1991. gadā altāra daļā nokrāsoja griestus un sienas, restaurēja velves uzrakstu: “Nāciet pie manis visi, kas esat bēdīgi un grūtsirdīgi, es jūs gribu iepriecināt”. 1992. gadā baznīcā iesvētīja un piestiprināja piemiņas plāksni represētajiem gārseniešiem. Dievnams pārstāv  tās kulta celtnes, kuru apjoma telpiskā uzbūve ir asimetriska, proti, zvanu tornis novietots sānos, taču plānojumā jūtama arī tradicionālā simetriskā plānojuma ietekme – lūgšanu telpai pieslēdzas koris ar poligonālu apsīdu un divas vienādas sakristejas. Galvenās ieejas priekštelpai piekļaujas jau minētais zvanu tornis, bet otrā pusē – kāpņu telpas pusapļa veidā risinātais apjoms. Baznīcā atrodas valsts nozīmes mākslas un kultūras pieminekļi - divas vitrāžas ar baronu ģimenes heraldiku un 1906. gadā ievietotās slavenās E.F.Valkera firmas ērģeles.
TIC/TIP Tūrisma informācijas centrs - Gārsenes pils Informācijas centrs ziemas sezonas laikā, ikdienā nav atvērts, taču pili iespējams apmeklēt un izmantot tās sniegtos piedāvājumus, iepriekš to saskaņojot pa tālruni 29490656, 26390098, 27819084 vai e-pastu: garsenespils@akniste.lv
 


Pieejamība publiskai apskatei

Gārsenes pils apskatāma Gārsenes pils Informācijas centra darba laikā: O, T, C, P, S, Sv. - 11.00 - 18.00.
Ziemas sezonā (1.novembris - 1.maijs) pils atvērta no 9.00 - 17.00. Par pils apskati ziemas sezonā vēlams iepriekš vienoties pa tālruni 29490656.


Sniegto pakalpojumu apraksts

Gārsenes dabas taku apmeklējums – EUR 1.40 (pieaugušajiem)  EUR 0.70 (bērniem, studentiem, pensionāriem).
Pils apmeklējums - par ziedojumiem
Gida pakalpojumi (grupai līdz 25 pers.) - EUR 5.70 (LV); EUR 10.00 (ENG, RU)
Ugunskura un atpūtas vietu izmantošana – EUR 4.30
Laivas noma EUR 0.40/h
Teltšu vietas – EUR 3.00 (1 telts vieta) 
Nakšņošana pilī:
gultās ar gultasveļu - EUR 5.00/1 pers.diennaktī;
uz matračiem - EUR 3.00/1 pers.diennaktī,
Nakšņošanas cenā iekļauta viesu virtuves izmantošana pilī.
Pils lielās zāles (115 kv.m.) noma (konferencēm, semināriem, banketiem u.tml.) - EUR 14.50/h vai EUR 2,50/1 pers. diennaktī.

Gārsenes pils Informācijas centra darba laiks vasaras sezonā (1.maijs - 1.novembris) O, T, C, P, S, Sv.: 11.00 - 18.00; Pirmd. - slēgts.

Kontakti: 29490656; 26367150, garsenespils@akniste.lv

www.akniste.lv


Sasniegumi

2.vieta Gārsenes muižas kolektīvam Latvijas Piļu un muižu asociācijas "Muižnieku turnīrā 2014" (Balvos),
2.vieta Gārsenes muižas kolektīvam Latvijas Piļu un muižu asociācijas "Muižnieku turnīrā 2016" (Gārsenē)


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

29490656

26367150

E-pasts

garsenespils@akniste.lv


Sociālo tīklu profili

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.