facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Mežotnes pils


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Mežotnes pils, p/n Mežotne

Lng: 24.0529841667, Lat: 56.4384222250


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

SIA ,,VNĪ pilis"

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Muižas komplekss - 17. gs. vidū Hercoga Jēkaba laikā muižā, kas atradās viduslaiku pilij pretējā upes pusē, izveidoja mazu rūpniecības pilsētiņu ar ķieģeļnīcu, metāla veltuvi, linu un vadmalas austuvi u.c. ražotnēm. Tas viss panīka pēc Ziemeļu kara. Šajā laikā muižai piederēja koka ēkas un viena mūra dzīvojamā ēka, kura, domājams, bija paredzēta hercoga uzņemšanai. 19. gs.sāk. un vidū būvēts plašais saimniecības ēku komplekss - staļļi, siernīca, dārznieka māja, rija, agrīnā neogotikas celtne Latvijas laukos - brūzis,kas \"bijusi savam laikmetam visai novatoriska un iespaidīga būve - īpaši arhitektoniski mākslinieciskā ziņā. Tagad ēkas mūri atjaunoti, tie ir neizsteiksmīgi un neatbilst agrākajam izskata [1.].\"
Pils/kungu māja - Pils klasicisma stilā celta laikā no 1798.-1802. g. fon Līvenai pēc arhitekta Dž. Kvarengi meta un arhitekta J. G. Ā. Berlica projekta. Pils iekšējā apdare tika pabeigta 1817. g., Š. Līvenas jaunākā dēla Johana laikā. Pie pils jau 18. gs.b., reizē ar tās celtniecību, sāka veidot angļu stila ainavu parku ar plašu lauci ēkas priekšā un tālām skatu perspektīvām. Tajās iekļaujas arī Lielupe un tās otrs krasts ar atsevišķām stādītu koku grupām. Parkā bija arī paviljoni. (K.Veinberga, J.Zviedrāns)
Viesnīca, viesu māja - Cenā iekļautas bufetes stila brokastis, PVN. 2 luksa, 3 pusluksa numuri, katrs ar divām atsevišķām istabām. Visos numuros interjers 19. gs. stilā. TV, tālrunis, vanna, duša. Iespējamas papildus vietas - Ls 8.00.
Kur rīkot banketu -
Kur rīkot konferenci -
Valsts nozīmes pils/kungu māja
Kafejnīca
Valsts nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Mežotnes muižas apbūve 18./19. gs. Parks 1797. - 19. gs. Pils 1798. - 1802. Saimniecības ēkas (2) 1797. - 19. gs.
Valsts nozīmes parks - Mežotnes pils parks ir viens no skaistākajiem un koptākajiem angļu stila ainavu parkiem Latvijā. Tā platība ir 14 ha, bet īpaši veidotas skatu līnijas, kas ļauj baudīt Zemgalei raksturīgo plašumu, vizuāli palielina platību līdz 50-60 ha. Parkam ir trīs daļas: parādes pagalms, centrālā daļa un blīvo stādījumu daļa ar skujkokiem. \"No Mežotnes parka ārhitektūras daļēji saglabājies paviljons (19. gs. otrais ceturksnis). Tā masīvo kvadrātisko jumtu ar nelielu kupolu centrā balstīja koka stabi, kurus augšpusē zem dzegas savienoja gotiskās formās ažūri izgriezti skārda kronšteini. Paviljons celts uz augsta laukakmeņu mūra podesta, kuru pa perimetru norobežo metāla margas. līdz mūsdienām nav saglabājies vēl cits neogotiskais paviljons, kas celts aptuveni tajā pašā laikā. Astūņstūra celtnei uz visām pusēm bija izbūvēti logi ar smailkoka pārsedzi, bet trīstūra frontonu sadurvietas rotāja fiales. Abas paviljona būves bija ne tikai nozīmīgi parka arhitektūras elementi, bet arī agrīni neogotikas paraugi Latvijā.\" [2.]
Nostāsti - Mežotnes pilī bijusi jauna auklīte vārdā Rita. Pa Lielupi tai laikā braukuši kuģi un plosti. Kādu dienu Rita iepazinusies ar jaunu plostnieku. Abi jaunieši iemīlejuši viens otru. Taču viņu laime bijusi īsa, jo kādu vakaru sacēlies negaiss, straume sagrūdusi visus plostus citu uz cita, bet Ritas draugu kāds baļķis notriecis no kājām. Puisis iekritis upē un noslīcis. Meitene no pārdzīvojumiem zaudējusi valodu. Bēdu sagrauta viņa nolēmusi nomirt. Dienu pirms nāves viņa uzrakstījusi vēstuli saviem auklējamiem bērniem, lai nedusmojoties uz viņu un ka viņa tagad nonākšot debesīs pie sava mīļotā un būšot laimīga. Bet meitenes gars joprojām klīstot pa pils aušējiem stāviem, kur agrāk atradušās guļamtelpas, bet tagad ir viesnīca.
Bīskapa pils
TOP 100
Tūrisma bizness
Valsts īpašums


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

63928984

63928796

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.