facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Lūznavas muiža


Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

Valsts nozīmes


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Pils iela 8, Lūznava, Lūznavas pagasts, Rēzeknes novads, LV - 4627

Lng: 27.26440431084484, Lat: 56.33706991108658


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Lūznavas muižas komplekss - Rēzeknes novada pašvaldības Lūznavas pagasta pārvaldes struktūrvienība


Apraksts

      Lūznavas muižas kungu māja sākta būvēt 1905. gadā. Ēku ir projektējis pats muižas īpašnieks Staņislavs Kerbedzs (1810.-1899.), poļu izcelsmes Lietuvā dzimušais dzelzceļa būvju inženieris, profesors, Pēterburgas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, kurš šo īpašumu iegādājās 1870. gadā no Laizānu sādžas poļu muižniekiem, brāļiem Pētera un Jūlija Dlužņevskiem.
     Par Lūznavas muižas mantinieci kļuva S. Kerbedza meita Jevgēnija Kerbedza (1855. - 1946.), kura īstenoja sava tēva projektu un 1911. gadā pabeidza Lūznavas muižas būvniecības darbus, kas aizkavējās 1905. gada revolūcijas dēļ.
      No 1911. - 1915. gadam Lūznavas muiža (tajā laikā zināma kā Dlužņevas muiža) bija ievērojams kultūras centrs Latgalē. Slavena kā Kerbedzu ģimenes vasaras rezidence, mākslas un atpūtas centrs, uz kuru strādāt un atpūsties brauca gan pazīstami, gan jauni un talantīgi mūziķi, literāti, mākslinieki un tēlnieki. Uz muižu saimnieki parasti atbrauca maijā un septembrī aizceļoja uz pastāvīgo dzīvesvietu Itālijā.
      1915. gadā muižas mājā izvietojās cariskās Krievijas armijas štābs, daļēji iznīcinot un bojājot šeit esošos greznos interjera priekšmetus un mākslas vērtības, bet no 1917. - 1919. gadam muižā uzturējās padomju varas pārstāvji.
      No 1922. - 1944. gadam Lūznavas muižā tika izvietota Laizānu kurlmēmo skola, vienīgā šāda tipa mācību iestāde Latgalē.
      II Pasaules kara laikā, no 1941. - 1945. gadam, muižā pārmaiņus atradās padomju un vācu armijas štābi.
      1945. gadā uz muižu no Rēzeknes tika pārcelts Rēzeknes lauksaimniecības tehnikums. 1946. gadā uz tehnikuma un kolhoza bāzes te tika izveidots Maltas zooveterinārais sovhoztehnikums, vēlāk tika mainīts nosaukums un  ilgu laiku bija Friča Roziņa Maltas sovhoztehnikums. Muižas telpās tehnikums darbojās līdz 1978. gadam.
       No 1978. - 1993. gadam ēkā darbojās Maltas sovhoza kantoris.
      No 1993. - 1998. gadam ēkā atradās Lūznavas pagasta administrācija, 1998. gadā uz muižu pārceļas Lūznavas pamatskola, kas te darbojās līdz 2009. gadam, bet pēc tam palika Lūznavas pagasta bibliotēka.
        No 2011. - 2014. gadam notika muižas rekonstrukcija un atdzimšana. Rekonstrukcijas projekta autore bija arhitekte Ināra Caunīte, bet projektu īstenoja Rēzeknes novada pašvaldība.
        Muižu ieskauj arī 23,7 ha liels ainavu parks ar 2,6 ha lielu 7 dīķu sistēmu. Parkā atrodas Madonnas statuja, kurā attēlota Svētā Marija, ko veidojis kāds nezināmas izcelsmes itāļu mākslinieks. Mūsdienās parkā ir renovēts ~1km garš tūristu pastaigu celiņš, kurš noklāts ar sīkām šķembām un celiņu apgaismo lampas.
        Latgales jūgendstila pērle. 20. gadsimta sākumā celta kā vieta mākslai un mūzikai. Piedzīvojusi vēsturiskās pārmaiņas, kļūstot par skolu, kara štābu, atkal skolu, pagasta pārvaldi un bibliotēku. 2015. gadā atdzimusi no jauna, lai iedvesmotu un kļūtu par īsto vietu, kurā mīt MŪZA.
       
    
     
 

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
TIC/TIP Lūznavas muižas telpās atrodas Rēzeknes novada Tūrisma informācijas centrs.


Pieejamība publiskai apskatei

Darba laiks (katru dienu):
Vasaras sezonā (01.06. - 30.09.): 10.00 - 18.30
Ziemas sezonā (01.10. - 31.05.): 9.00 - 16.00

Ir pieejams personām ar īpašām vajadzībām.


Sniegto pakalpojumu apraksts

- Izzinošas ekskursijas par muižas vēsturi un šodienu, ekspozīciju un izstāžu apskate, muižas parka dabas vērtību iepazīšana (individuāli vai gida pavadībā).
- Grafikas darbnīca (suvenīru veidošana ar jūgendstila ornamentiem linogriezuma tehnikā).
- Vides izziņas spēle-Muižas sikspārņa Mūža misija (bezmaksas).
- Aktīvās atpūtas "Sikspārņu trase" (Lūznavas muižas parkā).
-Lūznavas muižas Sarkanā zāle un citas zāles 3 stāvos ir lieliskas telpas, kur rīkot dažāda veida pasākumus. Sarkanā zāle, kapela un parks piemēroti laulību reģistrācijai, tāpat muižā un parkā jaunlaulātie var baudīt kāzu pieturu un iemūžināt skaisto notikumu foto mirkļus. Arī pārējās telpas piemērotas semināriem, konferencēm, svinīgiem sarīkojumiem, pieņemšanām, banketiem līdz 90 personām.
- Piedāvājam ēdināšanas un kafijas paužu nodrošinājumu pasākumos, palīdzam atrast piemērotu naktsmītni iespējami tuvākajā apkārtnē.
- Ir iespēja nobaudīt zupu Kerbedzu gaumē (uz ugunskura vārīta zivju zupa).
- Lūznavas muižas zālēs regulāri tiek piedāvātas dažāda veida izstādes - glezniecība, fotoizstādes, plakāti, keramika u.c. Ekspozīcijas piedāvā paši mākslinieki, kā arī tās tiek veidotas sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, Rāznas Nacionālo parku, vairākām ārvalstu vēstniecībām Latvijā un citiem sadarbības partneriem.
- 2015. gada sākumā muižas ēkā tika iesvētīta kapela. Svētās Mises norises laiks: svētdienās plkst. 14.00. Draudzi apkalpo priesteris Vitālijs Filipenoks no Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu katedrāles.
- Tiek piedāvātas rezidenču iespējas māksliniekiem, dzīvojot Lūznavas MŪZĀ un radoši strādājot, baudīt muižas un parka iedvesmu. Iespēja nakšņot Marijas un Felicijas rezidencēs ir arī ikvienam muižas viesim.


Sasniegumi

2015. gadā Lūznavas muiža ir ieguvusi Latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks 2015" kā gada notikums.
2016. gadā ieguva balvas kā "Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2016. gadā" un "Labākais jaunais tūrisma objekts Latgalē".


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

29390701

E-pasts

iveta.balcune@rezeknesnovads.lv

Mājas lapa

www.luznavasmuiza.lv


Sociālo tīklu profili

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.