facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Kokmuižas pils komplekss


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Alejas iela 2, Kocēni, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads, LV - 4220

Lng: 25.33450484275818, Lat: 57.52282890664813


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Kocēnu novada pašvaldība


Apraksts

    Kokmuiža (Kokenhof) ir daļa no senā Valmieras pilsnovada, kas vēlāk poļu laikā (līdz 1582. gadam) ietilpis Cēsu bīskapijā. Kopš tiem laikiem kungu mājas izskats mainījies vismaz trīs reizes. Sākotnēji tā celta no koka, kas arī devis nosaukumu - Kokmuiža. Mūsdienās redzamās neobaroka stilā celtās ēkas pamati likti 1880.gadā – kad to pārvaldīja baltvācu muižnieku Šrēderu dzimta. 
    Laika posmā no 20.gs. sākuma līdz 1930.gadam Kokmuižas pils ēka tiek izpostīta. 1937.gadā Kokmuižas kungu māja pēc ievērojamā tā laika arhitekta Arnolda Čuibes projekta pielāgota skolas vajadzībām. 
    Otrā pasaules kara gados skolas direktors bijis slavenais latviešu kordiriģents – simtgadnieks Roberts Zuika. 1997.gada remonta laikā skolotāju istabā atklājās 20.gs. sākuma oriģinālā interjera sienas gleznojums.
    Kokmuižas parks savulaik varētu sacensties ar krāšņajiem puķu dārziem Holandes Keukenhofā. 18.gs. beigās tēva muižā te savas daiļdārznieka iemaņas aizsāka vēlākais Krimas botāniskā dārza direktors Nikolajs Anders fon Hārtviss. 
    Angļu stila parku paplašināja Šrēderu dzimtas saimniekošanas laikā. 2012.gadā Kokmuižas parkā notika rekonstrukcija, kuras rezultātā izveidots jauns muižas partera plāns un tā centrā novietots, pirmais Latvijā, sfērisks saules pulkstenis. 

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Skola     1937. gadā ēka piedzīvo pārmaiņas. Kokmuižas pils pēc Arnolda Čuibes projekta tika pielāgota skolas vajadzībām, tiek izbūvēts trešais stāvs, kurā izbūvētas divas klases un četri dzīvokļi skolotājiem.
    1967. gadā tiek atklāts skolas jaunais korpuss, kas piebūvēts skolas austrumu pusē un redzams līdz šai dienai. Arī pēdējos gados Kokmuiža ir piedzīvojusi pārmaiņas, bet, pateicoties gādīgām rokām un nepārtrauktai uzraudzībai, jaunās pārmaiņas ir veiktas, saglabājot un izceļot Kokmuižas vēsturiskās un arhitektoniskās vērtības.
 


Pieejamība publiskai apskatei

Pēc iepriekšējas vienošanās


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

+371 27891672

E-pasts

viesturs.laimite@kocenunovads.lv

vineta.vintere@kocenunovads.lv

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.