facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Galēnu (Goļāņu, Vidsmuiža) muiža


Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss

Vietējās nozīmes kultūras piemineklis


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Ošupes iela 5, p/n Galēni, LV-5311

Lng: 26.83568760752678, Lat: 56.4800599655775


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Galēnu muiža


Apraksts

Galēnu, Goļānu jeb Vidusmuiža celta 18. gs. bet vēlāk vairākkārtīgi pārbūvēta. Tā ir viena no plašākajām Latgalē. Muižas apbūve veidota historisma stilā. Muižas kompleksā ir plaša saimniecības ēku apbūve, kuras iekļauj gan dzīvojamās ēkas, gan saimniecības ēkas – kūtis, staļļus, kalpu māju klētis un sarga mājiņas. Saimniecības ēkas grupējas ap saimniecības pagalmu. Muižaskungu mājas priekšā atrodas regulāra plānojuma parks. Parku aptver koku alejas, bet tā vidusdaļā sausi bastioni imitē bastiona nocietinājumus. Parkā aug 14 eksotisku koku un krūmu sugas un tie ir aizsargājami valsts nozīmes dabas objekti. 

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Pils/kungu māja - Muižas kungu māja, iespējams, celta jau 18. gs. un vēlāk vairākkārtīgi pārbūvēta. Pašreizējais mezonīns un jumta logi izbūvēti 19. gs. 2. pusē. Muižas kompleksā ir plaša saimniecības ēku apbūve - dzīvojamās ēkas, kūtis, staļļi, kalpu māja, klētis, sarga mājiņas. Tās grupējas ap saimniecības pagalmu, uz kuru veda vārti mūra stabos. Vecākā un tipoloģiski interesantākā ir mūra klēts ar stūra kontraforsiem un mansarda jumtu, kas celta 18. gs. 2. pusē. Vēlāk modernizēts, ierīkoti zivju dīķi, augļu dārzs. Plānots veikt rekonstrukciju, lai iekārtotu viesnīcu, amatnieku centru, audzētu zirgus, izveidotu brīvdabas estrādi (t./fakss 5374238). (K.Veinberga, J.Zviedrāns)
Parks - Galēnu muižas kungu mājas priekšā atrodas regulāra plānojuma parks, ierīkots franču dārzu stilā grāfa Mihaila Borha laikā (1751.-1811.). Pa perimetru parku ietver koku alejas un rindas, bet tā vidusdaļā sausi grāvji imitē bastiona nocietinājumus. Parkā aug 14 eksotu koku un krūmu sugas. Šis parks ir aizsargājams valsts nozīmes dabas objekts, kura platība - 5,9 ha. Teritorija tiek pastāvīgi kopta, atjaunoti stādījumi. 2000.g. atjaunota ozolu aleja - iestādīti 40 koki, pasūtīts parka rekonstrukcijas projekts LLU Lauku inženieru fakultātes studentiem kā diplomdarba temats. Bijušā muižas parka centrālajā laukumā ik gadu notiek dažādi pasākumi, tiek organizētas Līgo svētku svinības. Katru gadu aprīlī un maijā notiek parka uzkopšanas talkas.
Pašvaldības īpašums -
Baznīca
Kapi
Piemiņas vieta
Izziņas un dabas taka
Sporta laukums
Telts vietas
Kur novietot auto
Muižas komplekss - Kompleksā no muižas apbūves saglabājusies kungu māja (752 kvm), kalpu māja (490 kvm), staļa puišu dzīvojamā māja (345 kvm), klēts (261 kvm), klēts (456 kvm). Vecākā un interesantākā ir mūra klēts ar mansarda jumtu, kas celta 18. gs. 2. pusē. Zirgu stallis (160 kvm) saglabājies daļēji.
Nostāsti - Galēnu muiža ilgus gadus bijusi Borhu dzimtas īpašumā un par šiem laikiem vēsta daudzi nostāsti, teikas un spoku stāsti. Kādā no tiem minēts, ka pēc ilgiem kariem muižas īpašnieks Mihails Borhs izcirtis mežu, iesējis auzas un tās vēlāk izdīgušas par cilvēkiem. Grāfs Brohs bijis gudrāks par pašu velnu, tāpēc velns gribējis viņu iznīcināt ar savas vecmātes iemācītām burvībām. Grāfs braucis septiņu zirgu karietē pa Vidsmuižas mežiem. Te ceļš nogriezts un pašā priekšā guļ vesela kaudze čūsku. Kučieris nobijies un sācis lūgt Dievu. Grāfs uzkliedzis kučierim: „Liec Dievam mieru, tam te nekas nav darāms!” Pats mierīgi piegājis pie čūskām, kaut ko murminādams, ar kājām izspārdīdams bedres. To bedru vietā tagad ir meži un purvi. Kopš tās reizes velns licis kungu mierā, jo tas izrādījies gudrāks.


Pieejamība publiskai apskatei

Publiskai apskatei pieejama visu laiku (no ārpuses). Iekšpusi apmeklēt aizliegts, avārijas stāvokļa dēļ.


Sniegto pakalpojumu apraksts

Iespējams apmeklēt ārpusi jebkurā laikā, bet iekšpusē ieeja aizliegta avārijas stāvokļa dēļ. Nostāstus un vēsturiskus faktus varēs pastāstīt R.Mūka muzeja vadītāja Marta Binduka (tel. 26822989).


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

65374273

E-pasts

aris.elsts@riebini.lv

Mājas lapa

http://www.visitpreili.lv/ko-darit-un-apskatit#place-98

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.