facebook twitter
Lietotājiem
Latvijas Piļu un muižu asociācija
Unikālais piļu un muižu kultūras mantojums sevī glabā vērtības, atklājot jaunas un jaunas liecības par savas patības apzināšanos. Saglabājamas un nododamas nākamajām paaudzēm kā sociālekonomiskās izaugsmes potenciāls

Jaunauces muiža


Atrašanās vietas pilna adrese, karte

Iela, mājas nr./mājas nosaukums, pilsēta, pagasts, novads, pasta indekss

Lng: 22.6899844056, Lat: 56.4444311722


Juridiskā īpašnieka / apsaimniekotāja nosaukums

Jaunauces muiža

Foto


Objektā atrodas

Tips Apraksts
Pils/kungu māja - Kungu māja būvēta 19. gs. sākumā ampīra stilā grāfam K. J. F. fon Mēdemam. 20. gs. sākumā arhitekts Makss Aleks fon der Rops veicis interjeru atjaunošanu, kas fragmentāri saglabājušies, tai skaitā, arī Jelgavā ražotu balto podiņu krāsnis. Kompleksā saimniecības ēkas un parks. Šobrīd muižas pilī darbojas Jaunauces pamatskola. Jaunauces muižas kungu māja (pils), valsts nozīmes izcils ampīra stila arhitektūras piemineklis, uzcelta 19. gs. sākumā. Rundāles pils direktors I. Lancmanis par Jaunauces pils nozīmīgumu: - vienīgais Latvijā tik neskartā stāvoklī saglabājies vēlīnā klasicisma interjeru komplekss; - vienīgais Latvijā autentiskais klasicisma stila kupola gleznojums; - Latvijā lielākā 19. gs. 1. ceturkšņa krāšņu kolekcija (7 krāsnis); - Latvijā vienīgās sarkankoka durvis; - vairumā telpu zem krāsojuma saglabājies sākotnējais parkets.
Foto reportāža Nr. 1 - 2004. gada 9. novembrī Jaunaucē notika seminārs projektā "Mana skola pilī". Tajā piedalījās 55 dalībnieki no skolām pilīs un muižu kompleksos no visiem Latvijas novadiem. Galvenās atziņas: Imants Lancmanis, Rundāles pils muzeja direktors: Tā ir liela kultūras atbildība savas valsts nākotnes vārdā saglabāt un uzturēt šo kultūras mantojumu, kas jums katram uzticēts. Skolai ir sava specifika. Tomēr aicinu katru skolu vismaz vienu telpu atjaunot un iekārtot atbilstoši tam laikmetam, kurā pils celta, no kura ir saglabājušās liecības. Tas nav tik dārgi, jāpiemeklē atbilstoši materiāli: krāsojums vai tapetes, apgaismojums, jāatjauno grīdas segums, jāiekārto. Juris Zviedrāns runāja par uzturēšanas problēmām, vēršot uzmanību uz it kā vienkāršām lietām: Pārbaudīt, vai darbojas notekas, iztīrīt tās. Pārbaudīt jumta segumu un novērst pirmās bojājumu pazīmes. Par t.s. moderno materiālu bīstamību vēsturisko vērtību saglabāšanā. Par dabīgajiem materiāliem: krāsām, apmetumu. Ināra Znotiņa vērsa semināra dalībnieku uzmanību uz dokumentu saglabāšanu un uzskaiti. Lai nav tā, ka mainoties skolotājiem, pazūd visi savāktie dokumenti. Skolas direktore I. Balcere parādīja skolu. Visus sajūsmināja oriģinālās krāsnis un skolas vadības vēlme un gatavība strādāt, lai visas vērtības saglabātu vislabākajā veidā.
Valsts nozīmes pils/kungu māja
Pamata izglītības mācību iestāde
Muižas komplekss - Muižas kompleksā ietilpst pils un 10 dzīvojamās un saimniecības ēkas, kas būvētas no skaisti apstrādātiem laukakmeņiem. Pili un 3 saimniecības ēkas apsaimnieko Jaunauces pamatskola, vienā atrodas tautas nams un pagastmāja, trijās - dzīvokļi, viena - (kritiskā stāvoklī) gandrīz neapdzīvota, divās - centra iedzīvotājiem piederošās kūtiņas.
Valsts nozīmes parks - Parks (6.6 ha) atrodas muižas tiešā tuvumā. To ierīkojuši vietējie baroni fon Ropi no 19.gs. vidus līdz gadsimta beigām. Parks atrodas valsts aizsardzībā, tajā ir bagātīgi svešzemju koku un krūmu stādījumi, ir dīķis ar kanālu. Parkā atrodas piemiņas krusts vācu karavīriem.
Pašvaldības īpašums
Valsts nozīmes ēkas, drupas, apbūve - Jaunauces muižas apbūve 19. gs. s. Kalpu māja 1808. Parks 19. gs. Pārvaldnieka ēka 19. gs.s. Pienotava 1833. Pils 19. gs. s. Stallis 1832. Šķūnis 1841.
Apraksti konkursā Mana skola pilī
Zīmējumi konkursā Mana skola pilī
Visu 2010 akcijas laiku
TOP 20
TOP 100


Kontaktinformācija

Tālruņa nr.

28349411

26014296

E-pasts

inguna.balcere@inbox.lv

Mājas lapa

www.jaunaucespils.lv

CMS v.2.2 © ITrisinājumi.lv 2017, RixtelLab 2014

Mājas lapu izstrādāja ITrisinājumi.lv. Rixtel Lab.